Kuvvetli yağışlara dikkat!

Ülkemiz yeni bir yağışlı sistemin etkisi altına girdi. Başta Batı Akdeniz olmak üzere, ağırlıklı olarak yurdumuzun batı bölgelerinde yağışlar bekleniyor. Rusya'daki aşırı soğuk havanın Kafkaslara inmesinden dolayı yurdumuzun doğusunda kuvvetli ayaz etkili oluyor. Doğu Anadolu'nun doğusundaki bazı yerlerde sıcaklıklar -20°C'nin altına kadar düşüyor.

ÇARŞAMBA GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, Ege, Batı ve Orta Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ile Batı Karadeniz'in batı kesimlerinde yağış beklentisi var. 

Yağışlar Çanakkale'nin Balıkesir'in Bursa'nın ve Bilecik'in güney kesimleri, Ege ve Batı Akdeniz'de kuvvetli şekilde görülebilir. Muğla ve Antalya çevresinde 100 mm'nin üzerinde miktarlarda yağış gözüküyor. Bu bölgelerde sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Ayrıca yağışlar Kartalkaya, Uludağ, Ege'nin yüksek dağları, Batı ve Orta Akdeniz'in dağlık bölgeleri, İç Anadolu'nun batısının yüksek kesimlerinde kar şeklinde.

Rüzgar: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun ve Batı Karadeniz'in batısında güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar görülebilir. 

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 9/14, Bursa 7/13, Bilecik 5/9°C.

Ege: İzmir 9/14, Muğla 5/12, Kütahya 4/9°C.

Akdeniz: Antalya 11/14, Mersin 7/17, Kahramanmaraş -1/12°C.

İç Anadolu: Ankara -1/9, Konya -1/8, Sivas -7/7°C.

Karadeniz: Bolu 1/11, Samsun 6/15, Rize 1/15°C.

Doğu Anadolu: Malatya -7/8, Erzurum -15/3, Van -13/3°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep -2/11, Diyarbakır -5/10, Siirt -3/9°C.

PERŞEMBE GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: 
Marmara, Ege, Batı ve Orta Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ile Batı Karadeniz'in batı kesimlerinde yağış beklentisi var. Bu yağışlar çoğu yerde bölgesel şekilde gözüküyor. 

Yağışlar Batı Akdeniz'de kuvvetli olabilir. Ayrıca yağışlar Kartalkaya, Uludağ, İç Ege'nin yüksekleri, Batı ve Orta Akdeniz'in yüksek ve dağlık bölgeleri, İç Anadolu'nun batısının yüksek kesimlerinde kar şeklinde.

Rüzgar: Akdeniz'de Gündoğusu ve Keşişleme, İç Anadolu'nun batısında ise Keşişleme yer yer olmak üzere kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: İç Ege, İç Anadolu, Batı Akdeniz ve Batı Karadeniz'de 1-4°C düşüş bekleniyor. Marmara'da 1-3°C artış beklenmekte.

CUMA GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: 
Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ile Batı Karadeniz'in batı kesimlerinde yağış ihtimali var. 

Yağışlar Batı Akdeniz'de kuvvetli olabilir. Ayrıca yağışlar Kartalkaya, Uludağ, İç Ege'nin yüksekleri, Batı Akdeniz'in yüksek ve dağlık bölgeleri, İç Anadolu'nun batısının yüksek kesimlerinde kar şeklinde.

Rüzgar: Akdeniz kıyılarında Gündoğusu, Trakya'da ise Poyraz ve Yıldız 40 km/saate kadar ulaşıyor.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor. 

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Mevcut verilere göre değişimler devam ediyor. 

Önümüzdeki 10 günlük toplam yağış verilerine göre yurdumuzun batı ve güney bölgelerinde yağışlar gözüküyor. Özellikle Ege ve Batı Akdeniz'de kuvvetli yağışlar görülebilir. Bu süreçte Marmara, Karadeniz, iç ve doğu bölgelerde yağış miktarları düşük seviyelerde kalıyor, iç ve doğu bölgelerdeki bazı yerlerde ise hiç yağış gözükmüyor. 

24 Ocak'ta ise yurdumuza soğuk hava girişi ortaya çıkmış durumda. Bu soğuk hava geldiği taktirde Marmara'nın iç ve yüksekleri, Karadeniz'in iç ve yüksekleri, İç bölgeler ve Doğu Anadolu'da kar yağışları görülebilir. Bu gözüken durumlar değişimlere açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski