Soğuk hava dalgası yurdumuza giriş yaptı

Ülkemiz Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgasının etkisi altına girdi. Sıcaklıklar soğuk havayla birlikte hissedilir derecede düşüyor, özellikle iç ve doğu bölgelerde ilerleyen günlerde geceleri ayaz etkili olmaya başlayabilir. Soğumanın yanı sıra ülkemizin birçok bölgesinde yağışların görülmesi bekleniyor. Soğuk havadan dolayı Uludağ ve Kartalkaya gibi yüksek dağlarda kar yağışı görülme ihtimali bulunuyor.

PERŞEMBE GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevresinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ihtimali var. Orta ve Doğu Marmara, Batı Karadeniz'in kuzeyi, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Akdeniz ile İç Anadolu'nun doğusunda yağışlar kuvvetli olabilir.

Rüzgar: Kuzeyli yönlerden esen rüzgarlar Marmara ve Kıyı Ege'de yer yer 35-40 km/saate kadar ulaşıyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden esen rüzgarlar 40-50 km/saate kadar ulaşabilir.

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 12/17, Bursa 9/17, Bilecik 8/16°C.

Ege: İzmir 17/24, Muğla 12/24, Kütahya 6/16°C.

Akdeniz: Antalya 20/28, Mersin 20/28, Kahramanmaraş 17/30°C.

İç Anadolu: Ankara 11/21, Konya 10/24, Sivas 9/23°C.

Karadeniz: Bolu 5/14, Samsun 14/21, Rize 16/23°C.

Doğu Anadolu: Malatya 11/26, Erzurum 8/22, Van 10
/22°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 15/28, Diyarbakır 15/30, Siirt 16/28°C.

CUMA GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu'da yağış ihtimali var.

Yağışlar Sivas çevresi ile Orta ve Doğu Karadeniz'de kuvvetli olabilir. 

Rüzgar: Doğu Anadolu'nun doğusunda Lodos yer yer 40 km/saate kadar ulaşıyor.

Sıcaklık: Önemli bir değişim yok. Yurdun büyük kısmında gündüz öğle saatlerinde bile hava serin.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Mevcut uzun vade verilerinde, 26 Eylül'den itibaren sıcaklıklar artmaya başlıyor. 30 Eylül ve 4 Ekim'de sıcak hava dalgaları ortaya çıkmış durumda. Bu sıcak havalar geldiği taktirde yaz mevsimi ülke genelinde devam edebilir. Gelmesi muhtemel bu sıcak havalarda Marmara'da bile sıcaklıkların yer yer 35°C ve üzerine çıkma ihtimali var.

Yağış durumlarına baktığımızda ise 25 Eylül'den itibaren ülkemizde yağışlar kesiliyor. Bu tarihten itibaren yaklaşık 15 gün boyunca ülke genelinde yağış gözükmüyor.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteociel.fr

balkanlar soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski