Hafta sonu hava durumu nasıl?

Ülkemizde sıcak hava etkisini sürdürmeye devam ediyor. Akdeniz kıyıları, Kıyı Ege, Kıyı Karadeniz ve Marmara'da yüksek nem oranından dolayı havanın bunaltıcı etkisi sürüyor. Sıcak havanın yanı sıra, ülkemizin kuzey kesimlerinde bölgesel sağanak yağışlar var. Bu yağışlar Orta ve Doğu Karadeniz'in kuzey kesimlerinde önümüzdeki günlerde kuvvetli olarak görülebilir. Yeni haftaya kuzey ve iç kesimlerin serinleme ile başlaması bekleniyor.

CUMARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, Kütahya ve Eskişehir çevresi, Ankara'nın kuzeybatı kesimleri ile Karadeniz'de bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklentisi var. Yağışlar Batı Karadeniz'de yer yer kuvvetli olabilir.

Rüzgar: Orta ve Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun doğusu ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde güneyli yönlerden esen rüzgarlar hızını yer yer olmak üzere 40-50 km/saate kadar çıkarıyor.

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 21/29, Bursa 20/31, Bilecik 19/29°C.

Ege: İzmir 23/33, Muğla 17/34, Kütahya 16/30°C.

Akdeniz: Antalya 23/32, Mersin 26/34, Kahramanmaraş 25/40°C.

İç Anadolu: Ankara 19/34, Konya 17/35, Sivas 16/37°C.

Karadeniz: Bolu 15/28, Samsun 22/31, Rize 23/32°C.

Doğu Anadolu: Malatya 20/39, Erzurum 14/33, Van 15
/30°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 23/41, Diyarbakır 22/42, Siirt 25/42°C.

PAZAR GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, Eskişehir çevresi, Ankara'nın kuzeyi, Karadeniz ile Ardahan çevresinde bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri ihtimali var.

Yağışlar Orta ve Doğu Karadeniz'in kuzey kesimlerinde kuvvetli olabilir. Buralarda sel, su baskını ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli. Ayrıca yağış alan bölgelerde yer yer dolu yağışı tehlikesi bulunurken, yağış öncesi ve yağış anında fırtına riski var.

Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Batı Ege ve Batı Akdeniz'de 1-3 artış var. Marmara'da 1-3, İç Anadolu'da 2-5, Karadeniz'de 2-8°C düşüş bekleniyor. 

PAZARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, İç Ege'nin güneyi, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Sivas'ın kuzeyi, Erzincan ve Erzurum'un kuzey kesimleri, Kars ve Ardahan çevresi ile Karadeniz'de bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri görülebilir.

Yağışlar Orta ve Doğu Karadeniz'in kuzey kesimlerinde kuvvetli gözüküyor. Buralarda sel, su baskını ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli. Ayrıca yağış alan bölgelerde yer yer dolu yağışı tehlikesi bulunurken, yağış öncesi ve yağış anında fırtına riski var.

Rüzgar: Kıyı Ege'de kuzeyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar beklenirken, Marmara'da Poyraz yer yer 40-50 km/saate kadar ulaşabilir.

Sıcaklık: Marmara, Karadeniz, iç bölgeler ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda hissedilir derecede serinleme bekleniyor. Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 25-30, Ege 26-36, Akdeniz 30-38, İç Anadolu 25-30, Karadeniz 23-29, Doğu Anadolu 24-36, Güneydoğu Anadolu 36-41°C bandında.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Mevcut uzun vade verilerinde, 5-11 Eylül arasındaki süreçte güney bölgeler haricinde ülkemizde önemli bir sıcak hava beklenmiyor. 11 Eylül'de sıcak hava dalgası gözükürken, 13 Eylül'de yurdumuza serin hava dalgası girişi ortaya çıkmış durumda. 

Yağış durumlarına baktığımızda ise önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerinde Marmara ve Karadeniz'de yağış miktarları diğer bölgelere iyi durumda. Bu süreçte özellikle Doğu Karadeniz kıyılarında yoğun yağışların görülme ihtimali var.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wxcharts.com

kuvvetli yağış
Daha yeni Daha eski