Gök gürültülü sağanaklar devam ediyor

Ülkemizde sıcak havalar etkisini sürdürüyor. Akdeniz'in kıyıları, Kıyı Ege, Marmara ve Kıyı Karadeniz'de bunaltıcı nemli hava koşulları önümüzdeki günlerde de etkili olmaya devam edebilir. İç bölgeler ve yurdumuzun doğu kesimlerinde ise kuvvetli sıcaklar var. Sıcaklıklar Güneydoğu Anadolu'da 40°C'yi aşarken, İç Anadolu'da 35°C ve üzerini birçok yerde görüyor. Erzurum, Ardahan ve Kars çevresinde bile gündüz en yüksek sıcaklık 35°C'ye yaklaşıyor. 

ÇARŞAMBA GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, Ege, Eskişehir çevresi ve Batı Karadeniz'de bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklentisi var. 

Yağışlar Marmara, Manisa'nın kuzeyi, Kütahya çevresi ile Düzce civarında yerel olarak kuvvetli. Buralarda sel, su baskını ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli. Ayrıca yağış alan bölgelerde yer yer dolu yağışı tehlikesi bulunurken, yağış öncesi ve yağış anında fırtına riski var.

Rüzgar: Orta Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun doğusu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında güneyli yönlerden esen rüzgarlar yer yer 40 km/saat ve üzeri hıza çıkabilir.

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 21/29, Bursa 20/31, Bilecik 19/29°C.

Ege: İzmir 24/33, Muğla 18/33, Kütahya 15/30°C.

Akdeniz: Antalya 22/32, Mersin 25/34, Kahramanmaraş 24/42°C.

İç Anadolu: Ankara 20/32, Konya 19/33, Sivas 15/36°C.

Karadeniz: Bolu 15/29, Samsun 23/31, Rize 23/32°C.

Doğu Anadolu: Malatya 19/38, Erzurum 13/34, Van 14
/30°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 23/41, Diyarbakır 21/42, Siirt 23/41°C.

PERŞEMBE GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, Ege, Eskişehir çevresi, Ankara'nın kuzeyi, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in kuzey kesimlerinde bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri ihtimali var.

Rüzgar: 
Orta ve Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'nun batısında Lodos yer yer kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve İç Anadolu'da 1-3, Batı Karadeniz'de 2-5°C düşüş bekleniyor. Diğer bölgelerde önemli bir değişim beklenmiyor.

CUMA GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, İç Ege, Eskişehir çevresi, Ankara'nın kuzeyi, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in kuzey kesimlerinde bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri görülebilir.

Rüzgar: 
Orta ve Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında Lodos yer yer kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 29-33, Ege 30-35, Akdeniz 31-39, İç Anadolu 30-36, Karadeniz 28-37, Doğu Anadolu 32-40, Güneydoğu Anadolu 39-43°C bandında.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Mevcut uzun vade verilerinde, Eylül ayına girmemizle birlikte özellikle kuzey ve iç bölgelerde sıcaklar etkisini azaltabilir. 4 Eylül'den itibaren gelmesi muhtemel serin havalarla ile birlikte Marmara, Karadeniz, iç bölgeler ve Doğu Anadolu'da sıcaklıklarda hissedilir derecede düşüşler gözükmekte. 11 Eylül'de sıcak hava dalgası gözükürken, 14 Eylül'de ülkemizin tamamını etkileyebilecek serin hava dalgasının yurdumuza giriş yapma olasılığı var. Bu durumlar değişimlere açıktır.

Yağış durumlarına baktığımızda ise önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerinde Marmara ve Karadeniz'de yağış miktarları iyi durumda. Eylül ayına girmemizle birlikte özellikle Orta ve Doğu Karadeniz'de kuvvetli yağışların oluşma ihtimali var.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://previsioni.meteogiornale.it

Daha yeni Daha eski