Hafta sonu hava durumu nasıl?

Bol yağışlı Haziran ayının ardından ülkemiz Temmuz ayına sıcaklık artışlarıyla girdi. Yağışlar etkisini büyük ölçüde kaybederken, sıcak hava özellikle Batı Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun güneyinde güçleniyor. 

Hafta sonu ülke genelinde kuzeyli rüzgarlar bekleniyor. Bu rüzgarlar birçok bölgede kuvvetli esebilir. Sıcak havaların kuvvetlenmesi ve rüzgarların kurutucu etki yapmasından dolayı başta Marmara, Ege ve Akdeniz'de olmak üzere orman yangını tehlikesine karşı mutlaka dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. Kuzeyli rüzgarların güçlü esmesi, meydana gelmesi muhtemel orman yangınlarına müdahaleyi güçleştirebilir. 

Ayrıca yüksek basınçtan dolayı önümüzdeki gecelerde iç bölgeler ve Doğu Anadolu'da soğuk hava bekleniyor. Bu bölgelerde birçok yerde sıcaklıklar geceleri tek haneli değerlere düşebilir.

CUMARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklentisi var.
 
Yağışlar Doğu Karadeniz'de yer yer kuvvetli, sel, su baskını ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli. Ayrıca yağış alan bölgelerde yer yer dolu yağışı tehlikesi bulunurken, yağış öncesi ve yağış anında fırtına riski var.

Rüzgar: Poyraz'dan esen rüzgar Marmara, Kuzeybatı Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun güney ve doğusunda yer yer kuvvetli. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'da ise kuzeyli yönlerden esen rüzgarlar yer yer kuvvetli esebilir.

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 19/32, Bursa 18/33, Bilecik 15/31°C.

Ege: İzmir 24/38, Muğla 21/37, Kütahya 14/30°C.

Akdeniz: Antalya 25/38, Mersin 24/33, Kahramanmaraş 20/37°C.

İç Anadolu: Ankara 14/30, Konya 17/30, Sivas 13/26°C.

Karadeniz: Bolu 11/27, Samsun 19/28, Rize 19/28°C.

Doğu Anadolu: Malatya 17/34, Erzurum 10/26, Van 12
/27°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 20/37, Diyarbakır 18/39, Siirt 22/38°C.

PAZAR GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yerel 
sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklentisi bulunuyor.

Rüzgar: Marmara, Ege ve İç Anadolu'da Poyraz yer yer kuvvetli esiyor. Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kuzeyli yönlerden esen rüzgarlar yer yer olmak üzere kuvvetli.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor.

PAZARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklentisi var.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz kuvvetli. İç Anadolu'da ise Poyraz 35 km/saati birçok yerde aşabilir.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 29-34, Ege 30-40, Akdeniz 33-40, İç Anadolu 25-30, Karadeniz 25-30, Doğu Anadolu 23-33, Güneydoğu Anadolu 35-40°C bandında.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Mevcut durumda 9 Temmuz'da kuzey ve iç bölgelerde serin hava gözükürken, 12 Temmuz ve 17 Temmuz'da sıcak hava dalgaları var. Bu sıcak dalgalarından Marmara ve Karadeniz daha az etkileniyor. Sıcaklar en çok Batı Ege, Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi ve Güneydoğu Anadolu'yu etkileyebilir. Bu sıcak hava dalgalarında Batı Ege ve Akdeniz'de 40, Güneydoğu Anadolu'da ise 45°C civarını gören yerler olabilir. 
Uzun vadede gözüken bu durumlar değişimlere açıktır.

Yağış durumlarına baktığımızda ise 9 Temmuz'da gelmesi muhtemel serin hava ile birlikte kuzey bölgelerde yağışlar oluşabilir.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

kuvvetli sıcak hava dalgası
Daha yeni Daha eski