Sıcaklıklar o bölgelerde düşüşe geçiyor

Ülkemizin kuzey ve iç bölgelerinde yağışlar devam ediyor. Aniden gelişen gök gürültülü sağanaklarla birlikte, yerel dolu yağışı tehlikesi de var. Hava durumu model verilerinde 25 Haziran'dan itibaren ayın geri kalanında başta Marmara ve Karadeniz olmak üzere kuvvetli yağışların oluşma ihtimali bulunuyor.

SALI GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Doğu Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklentisi var.
 
Yağışlar Doğu Marmara, Batı Karadeniz, Kayseri çevresi, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri ve Doğu Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli. 
Bu bölgelerde sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Ayrıca yağış alan bölgelerde yer yer dolu yağışı tehlikesi bulunurken, yağış öncesi ve yağış anında fırtına riski var.

Rüzgar: Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'da Karayel, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'da ise Lodos yer yer olmak üzere kuvvetli esebilir.

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 17/27, Bursa 16/28, Bilecik 15/26°C.

Ege: İzmir 20/31, Muğla 15/33, Kütahya 14/25°C.

Akdeniz: Antalya 21/32, Mersin 24/30, Kahramanmaraş 19/31°C.

İç Anadolu: Ankara 16/25, Konya 16/27, Sivas 13/27°C.

Karadeniz: Bolu 14/23, Samsun 18/26, Rize 18/27°C.

Doğu Anadolu: Malatya 19/35, Erzurum 11/29, Van 13
/30°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 18/32, Diyarbakır 19/37, Siirt 20/36°C.

ÇARŞAMBA GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Doğu Marmara, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde bölgesel 
sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklentisi bulunuyor.

Yağışlar Doğu Karadeniz ve Ardahan çevresinde yerel olarak kuvvetli olabilir. 
Bu bölgelerde sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Ayrıca yağış alan bölgelerde yer yer dolu yağışı tehlikesi bulunurken, yağış öncesi ve yağış anında fırtına riski var.

Rüzgar: Marmara, Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de Karayel yer yer 30-40 km/saate ulaşırken, Orta ve Doğu Akdeniz Doğu Anadolu'nun ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında ise yine Karayel yer yer 40-50 km/saate ulaşıyor.

Sıcaklık: Marmara'da 1-4, Ege ve Akdeniz'de 2-5, İç Anadolu'da 1-3, Batı Karadeniz'de 2-5°C sıcaklık artışı var. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da 2-8°C düşüş bekleniyor.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Mevcut durumda önümüzdeki 15 günlük periyot boyunca Batı Ege, Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi ve Güneydoğu Anadolu dışında kalan bölgelerde kuvvetli denebilecek sıcak havalar gözükmüyor. 
Bu süreçte Kuzey ve iç bölgeler ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde  serin havalar da görülebilir.

Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde yurdumuzun özellikle kuzey bölgelerinde yağış miktarlarında artışlar var. Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde yağış miktarları iyi durumda. Diğer kalan bölgelerde ise yağış miktarları düşük seviyelerde kalıyor.

Uzun vadede gözüken bu durumlar değişimlere açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.wxcharts.com

kuvvetli yağış
Daha yeni Daha eski