Sel tehlikesine aman dikkat!

Ülkemiz Karadeniz üzerindeki alçak basınç alanının etkisi altında kalmaya devam ediyor. Bu yağışlı sistem özellikle yurdumuzun kuzey kesimlerinde birçok bölgede kuvvetli yağışlara yol açıyor. Yağışlar ülkemizin büyük bir bölümünde önümüzdeki 4 gün boyunca da görülebilir. Temmuz ayına girmemizle birlikte ise yağışlar etki alanını daraltıyor.

PAZARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara'nın kuzey ve doğusu, İç Ege, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişleri bekleniyor. 
 
Sakarya çevresi, İç Anadolu'nun kuzeyi, Orta Karadeniz'in batısı ve Batı Karadeniz'de yağışlar kuvvetli. Özellikle Batı Karadeniz'de yoğun sağanaklar olumsuz durumlara neden olabilir. Hava durumu model verilerinde Batı Karadeniz'in kuzeyinde 100 mm'yi aşan miktarlarda yağış miktarları gözüküyor. Miktarlar yağış kütlelerinin gücüne göre daha da artabilir. Sel, su baskını, heyelan ve dere yataklarında taşkın tehlikesine karşı mutlaka dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. Ayrıca yağış alan bölgelerde yer yer dolu yağışı tehlikesi bulunurken, yağış öncesi ve yağış anında fırtına riski var.

Rüzgar: Kıyı Ege'de yer yer Karayel kuvvetli eserken, Marmara ve İç Ege'de kuzeyli yönlerden esen rüzgarlar birçok yerde 30-40 km/saate kadar çıkıyor.

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 18/29, Bursa 15/29, Bilecik 14/25°C.

Ege: İzmir 20/32, Muğla 17/33, Kütahya 10/25°C.

Akdeniz: Antalya 23/34, Mersin 22/32, Kahramanmaraş 19/30°C.

İç Anadolu: Ankara 13/23, Konya 14/25, Sivas 8/22°C.

Karadeniz: Bolu 10/20, Samsun 16/26, Rize 15/25°C.

Doğu Anadolu: Malatya 14/29, Erzurum 5/22, Van 11
/26°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 16/30, Diyarbakır 16/33, Siirt 18/32°C.

SALI GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Erzurum'un kuzey kesimleri, Kars ve Ardahan çevresinde
sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklentisi bulunuyor. Yağışlar çoğu yerde bölgesel şekilde.

Doğu Marmara, Batı ve Orta Karadeniz'de yağışlar kuvvetli gözüküyor.
 
Sel, su baskını, heyelan ve dere yataklarında taşkın tehlikesine karşı mutlaka dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. Ayrıca yağış alan bölgelerde yer yer dolu yağışı tehlikesi bulunurken, yağış öncesi ve yağış anında fırtına riski var.

Rüzgar: 
Kıyı Ege'de Karayel yer yer kuvvetli eserken, Marmara'da kuzeyli yönlerden esen rüzgarlar 30-40 km/saate kadar çıkıyor.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor. Ülkemizin kuzey ve iç kesimlerinde hava serin. 

ÇARŞAMBA GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ihtimali bulunuyor.

Doğu Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz, Ankara ve Çankırı çevresinde yerel kuvvetli yağış bekleniyor. 
Sel, su baskını, heyelan ve dere yataklarında taşkın tehlikesine karşı mutlaka dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. Yağış alan bölgelerde yer yer dolu yağışı tehlikesi bulunurken, yağış öncesi ve yağış anında fırtına riski var.

Rüzgar: 
Kıyı Ege'de yer yer olmak üzere Karayel kuvvetli eserken, Marmara'da kuzeyli yönlerden esen rüzgarlar 30-40 km/saate kadar çıkıyor.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 25-30, Ege 25-35, Akdeniz 30-35, İç Anadolu 23-28, Karadeniz 22-27, Doğu Anadolu 24-33, Güneydoğu Anadolu 33-37°C bandında.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Mevcut durumda 5 Temmuz'da sıcak hava dalgası gözüküyor. Bu sıcak hava dalgasından ve Temmuz'un ilk yarısındaki sıcaklardan en çok Marmara'nın batısı, Batı Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güneyi etkilenebilir. Diğer kalan tüm bölgelerde sıcaklar olsa da normal seviyelerde sıcak havalar gözüküyor.

Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde, Doğu Marmara Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeyi ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yağış miktarları iyi durumda. Diğer kalan bölgelerde ise yağış miktarları düşük seviyelerde kalıyor.

Uzun vadede gözüken bu durumlar değişimlere açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteoblue.com

yoğun sağanak yağış
Daha yeni Daha eski