Kuvvetli yağışlara dikkat!

Yurdumuz yeni bir alçak basınç sisteminin etkisi altına giriyor. Bu yağışlı sistemle birlikte kuvvetli yağışlar daha geniş bir alana yayılabilir. Yağışlarla birlikte ülke genelinde hissedilir derecede sıcaklık düşüşleri bekleniyor. Yeni hafta boyunca da gök gürültülü yaz sağanaklarının ülkemizin büyük bir bölümünde etkisini sürdürmesi bekleniyor.

CUMARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklentisi var.
 
Yağışlar Marmara, Ege, İç Anadolu'nun kuzeyi, Batı ve Orta Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli. Bu bölgelerde sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Ayrıca yağış alan bölgelerde yer yer dolu yağışı tehlikesi bulunurken, yağış öncesi ve yağış anında fırtına riski var.

Rüzgar: Güney Ege, Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'da güneyli yönlerden yer yer olmak üzere kuvvetli rüzgarlar esebilir. 

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 19/27, Bursa 18/27, Bilecik 16/24°C.

Ege: İzmir 21/28, Muğla 15/28, Kütahya 15/24°C.

Akdeniz: Antalya 21/28, Mersin 23/31, Kahramanmaraş 19/35°C.

İç Anadolu: Ankara 15/30, Konya 17/32, Sivas 13/31°C.

Karadeniz: Bolu 14/25, Samsun 18/26, Rize 18/26°C.

Doğu Anadolu: Malatya 19/35, Erzurum 7/28, Van 10/26°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 19/37, Diyarbakır 19/38, Siirt 22/36°C.

PAZAR GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey orta ve doğu kesimlerinde 
sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklentisi bulunuyor.

Yağışlar Marmara, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzey kesimleri, Batı ve Orta Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli. Bu
 bölgelerde sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Ayrıca yağış alan bölgelerde yer yer dolu yağışı tehlikesi bulunurken, yağış öncesi ve yağış anında fırtına riski var.


Rüzgar: Marmara'da Karayel ve Yıldız, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Marmara ve Ege'de 2-6, Batı ve Orta Karadeniz ile İç Anadolu'nun batısında 2-5 sıcaklık düşüşü bekleniyor. Diğer bölgelerde önemli bir değişim beklenmiyor.

PAZARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu'da sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklentisi var.

Yağışlar Akdeniz, İç Ege, İç Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yerel olmak üzere kuvvetli. Bu 
bölgelerde sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Ayrıca yağış alan bölgelerde yer yer dolu yağışı tehlikesi bulunurken, yağış öncesi ve yağış anında fırtına riski var.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz, Doğu Anadolu'nun doğusunda ise Lodos yer yer kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 25-30, Ege 23-33, Akdeniz 26-33, İç Anadolu 21-26, Karadeniz 23-28, Doğu Anadolu 21-30, Güneydoğu Anadolu 29-35°C bandında.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Mevcut durumda 23 Haziran'a kadar yurdun büyük bölümünde önemli bir sıcak hava dalgası gözükmüyor. Bu süreçte özellikle kuzey kesimler, iç bölgeler ve Doğu Anadolu'da serin havaların görülme ihtimali var. 26 Haziran'da ise hem Kuzey Afrika kökenli, hem de Basra Körfezi kökenli sıcak hava akımlarıyla ülkemiz üzerinde sıcak havalar kuvvetlenebilir. 

Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde Marmara, Karadeniz, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ile Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde yağış miktarları iyi durumda. Diğer kalan bölgelerde ise yağış miktarları düşük seviyelerde kalıyor.

Uzun vadede gözüken bu durumlar değişimlere açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteoblue.com

hafta sonu hava durumu
Daha yeni Daha eski