Hafta sonu hava durumu nasıl?

Ülkemizin özellikle iç bölgelerinde gök gürültülü yaz sağanakları devam ediyor. Pazartesi günü ise yurdumuz serin hava dalgasının etkisi altına girebilir. İskandinavya üzerinden gelen bu serin hava dalgası özellikle Marmara, iç bölgeler, Karadeniz ve Doğu Anadolu'yu etkileyebilir. Batı Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da da bu bölgelerdeki kadar olmasa da sıcaklık düşüşleri beklenmekte. Hafta sonu ve yeni haftada yurdumuzun büyük bir bölümünde gök gürültülü yaz sağanaklarının devam etmesi bekleniyor

CUMARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Zamanla olmak üzere Bursa ve Bilecik çevresi, Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ihtimali var. 

Yağışlar Muğla, Denizli, Afyon ve Uşak çevrelerinde yerel olarak kuvvetli. Sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Ayrıca yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı tehlikesi bulunurken, yağış öncesi ve yağış anında fırtına riski var.

Rüzgar: Yer yer olmak üzere Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz kuvvetli eserken, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar esebilir.

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 18/30, Bursa 17/32, Bilecik 16/30°C.

Ege: İzmir 22/34, Muğla 14/32, Kütahya 13/28°C.

Akdeniz: Antalya 20/29, Mersin 21/29, Kahramanmaraş 19/34°C.

İç Anadolu: Ankara 15/32, Konya 16/30, Sivas 13/33°C.

Karadeniz: Bolu 13/28, Samsun 17/27, Rize 16/26
°C.

Doğu Anadolu: Malatya 18/37, Erzurum 10/29, Van 11/28°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 20/36, Diyarbakır 18/41, Siirt 25/40°C.

PAZAR GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Zamanla olmak üzere Trakya, Güney ve İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ve Karadeniz'in iç kesimlerinde bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Yağışlar İç Ege'nin güneyi, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli. Ayrıca yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı tehlikesi bulunurken, yağış öncesi ve yağış anında fırtına riski var.

Rüzgar: Orta Karadeniz'de Karayel, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise Lodos yer yer olmak üzere kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da 1-3°C düşüş var.

PAZARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: 
Zamanla olmak üzere Marmara, Kuzey ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz'de bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. 

Yağışlar Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yerel olmak üzere kuvvetli. Ayrıca yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı tehlikesi bulunurken, yağış öncesi ve yağış anında fırtına riski var.

Rüzgar: Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğu kesimlerinde Lodos kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 25-30, Ege 27-37, Akdeniz 28-33, İç Anadolu 24-29, Karadeniz 24-32, Doğu Anadolu 25-32, Güneydoğu Anadolu 30-36°C bandında.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Mevcut durumda 12 Haziran'da serin hava dalgası ortaya çıkmış durumda. Bu serin hava dalgası özellikle Marmara, iç bölgeler, Karadeniz ve Doğu Anadolu'yu etkileyebilir. 17 Haziran'da ise ülkemize sıcak hava dalgası girişi gözüküyor.

Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde Karadeniz, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ile Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde yağış miktarları iyi durumda. Diğer kalan bölgelerde ise yağış miktarları düşük seviyelerde kalıyor.

Uzun vadede gözüken bu durumlar değişimlere açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

serin hava dalgası
Daha yeni Daha eski