Gök gürültülü sağanaklar devam ediyor

Hafta sonu yurdumuzun kuzey ve iç bölgelerinde bölgesel olmak üzere gök gürültülü sağanaklar görülebilir. Batı Ege, Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi ve Güneydoğu Anadolu'da sıcak hava etkisini gösteriyor. Kuzey ve iç bölgelerde ise gündüz en yüksek sıcaklıklar yer yer 30°C'ye çıkıyor. Geceleri ise Doğu Anadolu'nun kuzeyi ve iç bölgelerde hava serinliyor. 

CUMARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Trakya'nın batısı, İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Bilecik Eskişehir Sakarya Ankara çevresi, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklentisi var.
 
Yağışlar İç Ege ve Afyonkarahisar çevresinde yerel olarak kuvvetli. Ayrıca yağış alan bölgelerde yer yer dolu yağışı tehlikesi bulunurken, yağış öncesi ve yağış anında fırtına riski var.

Rüzgar: Marmara ve Kuzeybatı Ege'de Poyraz yer yer kuvvetli eserken, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda Lodos ve Günbatısı 30-40 km/saate kadar çıkıyor.

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 18/28, Bursa 15/30, Bilecik 14/28°C.

Ege: İzmir 20/33, Muğla 16/33, Kütahya 12/27°C.

Akdeniz: Antalya 24/32, Mersin 24/32, Kahramanmaraş 20/39°C.

İç Anadolu: Ankara 14/30, Konya 15/30, Sivas 10/29°C.

Karadeniz: Bolu 12/25, Samsun 17/26, Rize 19/26°C.

Doğu Anadolu: Malatya 17/36, Erzurum 10/28, Van 14
/30°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 21/40, Diyarbakır 20/41, Siirt 24/39°C.

PAZAR GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Doğu Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Erzurum'un kuzey kesimleri, Kars ve Ardahan çevresinde bölgesel 
sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklentisi bulunuyor.

Yağışlar Bilecik, Eskişehir'in kuzeyi, Bolu, Sakarya'nın ve Düzce'nin güneyinde yerel olarak kuvvetli olabilir.
 Ayrıca yağış alan bölgelerde yer yer dolu yağışı tehlikesi bulunurken, yağış öncesi ve yağış anında fırtına riski var.


Rüzgar: Marmara'da ve Kuzeybatı Ege'de Poyraz yer yer 40 km/saate ulaşırken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos yer yer 30 km/saati geçiyor.

Sıcaklık: Marmara, Batı Karadeniz ve Akdeniz'de 1-3°C düşüş bekleniyor.

PAZARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz'in batısı, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Kars ve Ardahan çevresinde bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklentisi var.

Yağış alan bölgelerde yer yer dolu yağışı tehlikesi bulunurken, yağış öncesi ve yağış anında fırtına riski var.

Rüzgar: Ülke genelinde önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 25-30, Ege 28-33, Akdeniz 30-35, İç Anadolu 29-33, Karadeniz 26-32, Doğu Anadolu 27-37, Güneydoğu Anadolu 37-41°C bandında.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Mevcut durumda ayın geri kalanında Batı Ege, Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu dışında kalan bölgelerde önemli bir sıcak hava dalgası gözükmüyor. Daha uzun vadede ise 3 Temmuz'da ülkemize kuvvetli bir sıcak hava dalgası girişi gözüküyor. 

Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Karadeniz ve iç bölgelerin genelinde yağış miktarları iyi durumda. Diğer kalan bölgelerde ise yağış miktarları düşük seviyelerde kalıyor.

Uzun vadede gözüken bu durumlar değişimlere açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteoblue.com

hafta sonu hava durumu
Daha yeni Daha eski