Hafta sonu hava durumu nasıl?

Ülkemiz kuzeyli hava akımlarıyla birlikte Mayıs ayına göre oldukça soğuk günler geçiriyor. Özellikle geceleri ülke genelinde ayaz etkili. Gece ve gündüz arasında sıcaklık farkları yüksek. Pazar gününden itibaren sıcaklıklar biraz da olsa artışa geçerken, yağışlar etki alanını daraltıyor. Mevcut durumda Çarşamba günü kuzey bölgelerden yeni bir soğuk hava dalgasının yurdumuza gelme ihtimali var. Bu sistem kuzey, iç ve doğu bölgelerde sıcaklıkları düşürebilir. Hava durumu modellerinde Mayıs'ın ikinci yarısı, ayın ilk yarısına göre daha sıcak gözüküyor.

CUMARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu'da yağış beklentisi var. Yağışlar Karadeniz'in ve Doğu Anadolu'nun yüksek rakımlı dağlarında karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir.

Rüzgar: Yer yer olmak üzere Marmara'da Poyraz, Batı ve Orta Akdeniz'de Yıldız ve Karayel, Orta ve Doğu Karadeniz'de ise Karayel 40 km/saate kadar ulaşıyor.

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 9/19, Bursa 7/20, Bilecik 6/18°C.

Ege: İzmir 13/26, Muğla 11/25, Kütahya 2/17°C.

Akdeniz: Antalya 14/25, Mersin 13/25, Kahramanmaraş 8/23°C.

İç Anadolu: Ankara 5/15, Konya 7/15, Sivas 2/10°C.

Karadeniz: Bolu 3/13, Samsun 9/14, Rize 9/14
°C.

Doğu Anadolu: Malatya 5/17, Erzurum 2/10, Van 3/14°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 7/20, Diyarbakır 5/21, Siirt 8/18°C.

PAZAR GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Batı Karadeniz'in doğusu, Orta ve Doğu 
Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu'da yağış beklentisi var. Yağışlar Doğu Karadeniz'in ve Doğu Anadolu'nun yüksek rakımlı dağlarında karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir.

Rüzgar: Marmara'da Poyraz, yer yer olmak üzere 40 km/saate çıkabilir.

Sıcaklık: Marmara'da 1-3, Ege'de 2-5, Akdeniz'de 1-3, İç Anadolu'da 1-4, Batı Karadeniz'de 2-5°C sıcaklık artışı var. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da sıcaklıklar 1-3°C düşebilir.

PAZARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: İç Ege, Batı Akdeniz, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Doğu Karadeniz'de sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişleri bekleniyor.

Rüzgar: Marmara'da Poyraz, yer yer olmak üzere 40 km/saate çıkabilir.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 19-22, Ege 22-28, Akdeniz 22-28, İç Anadolu 14-21, Karadeniz 12-22, Doğu Anadolu 10-20, Güneydoğu Anadolu 18-25°C bandında.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Mevcut durumda 13 Mayıs'tan itibaren batı bölgelerden başlamak üzere ülke genelinde hissedilir derecede sıcaklık artışı ihtimali bulunuyor. Bu sıcak hava dalgasında sıcaklıklar birçok bölgede 25°C ve üzerini görebilir.

Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde Batı Karadeniz'in doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ve Akdeniz'in iç kesimlerinde yağış miktarları iyi durumda. Başta Marmara olmak üzere birçok bölgede ise yağış miktarları düşük seviyelerde gözüküyor. 

Uzun vadede gözüken bu durumlar değişimlere açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

mayıs soğuk hava
Daha yeni Daha eski