Sıcaklıklar hissedilir derecede düşüyor

Ülkemiz Pazartesi günü Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgasının etkisi altına giriyor. Hissedilir derecede sıcaklık düşüşleriyle birlikte, yurdumuzun büyük bir bölümünde yağışlar görülebilir.

PAZAR GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'de sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ihtimali var. Yağışlar Marmara'da yerel olarak kuvvetli gözüküyor.

Rüzgar: Marmara'nın batısı ve İstanbul çevresinde Poyraz, Güney Ege Batı ve Orta Akdeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar görülebilir. İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de güneyli yönlerden esen rüzgarlar yer yer 40 km/saate kadar ulaşıyor.

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 9/16, Bursa 9/19, Bilecik 8/19°C.

Ege: İzmir 13/21, Muğla 10/21, Kütahya 7/18°C.

Akdeniz: Antalya 13/25, Mersin 14/25, Kahramanmaraş 11/28°C.

İç Anadolu: Ankara 7/23, Konya 9/23, Sivas 0/22°C.

Karadeniz: Bolu 4/23, Samsun 7/23, Rize 7/20
°C.

Doğu Anadolu: Malatya 7/25, Erzurum -4/17, Van 0/16°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 9/26, Diyarbakır 7/26, Siirt 8/25°C.

PAZARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Karadeniz'de sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ihtimali var. Yağışlar çoğu yerde bölgesel şekilde görülebilir. Kuzeybatı Ege ve Marmara'da kuvvetli yağış olasılığı bulunuyor.

Rüzgar: İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar gözüküyor. Marmara'da kuzeyli yönlerden esen rüzgarlar yer yer kuvvetli. İç Anadolu'da güneyli yönlerden esmesi beklenen rüzgarların yer yer 90-95 km/saate kadar ulaşması bekleniyor. 

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 7-15, Ege 15-20, Akdeniz 21-29, İç Anadolu 22-28, Karadeniz 13-30, Doğu Anadolu 16-26, Güneydoğu Anadolu 25-30°C bandında.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Mevcut durumda 23 Nisan'dan itibaren ülkemiz sıcak hava akımlarının etkisi altına girebilir. Nisan'ın son haftasında ülkemizde sıcaklıkların hissedilir derecede artması bekleniyor. Gelmesi muhtemel sıcak hava dalgasında Batı Ege, Akdeniz, Batı Ege ve Güneydoğu Anadolu'da yer yer olmak üzere 30°C'yi geçen sıcaklıklar olabilir. Marmara, İç Anadolu ve Karadeniz'de de yer yer 30°C'ye çıkan yerler gözüküyor. 

Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde  Marmara, Karadeniz ile Doğu Anadolu'da yağış miktarları iyi durumda. Diğer bölgelerde ise yağış miktarları mevcut durumda düşük seviyelerde.

Uzun vadede gözüken bu durumlar değişimlere açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteoblue.com

kuvvetli rüzgar
Daha yeni Daha eski