Sıcaklıklar aniden düşüyor!

Ülkemiz yeni haftaya Balkanlar üzerinden gelen, kutup kökenli soğuk hava dalgası ile başlıyor. Soğuk hava dalgası Marmara, iç bölgeler, Karadeniz ve Doğu Anadolu'da sıcaklıkları yer yer 15°C birden düşürebilir. Soğuk havayla birlikte Marmara'nın yüksek dağları iç bölgelerin, yüksekleri, Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'da birçok noktada kar yağışı ihtimali var. Yağışın kesilmesi ve havanın açmasıyla birlikte, Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ve yüksekleri, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da zirai don tehlikesi bulunuyor.

PAZARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında sağanak geçişleri ihtimali var. 

Yağışlar Güney ve Doğu Marmara, Batı Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz'in doğusu, İç Anadolu'nun doğusu, Batı Karadeniz ile Orta Karadeniz'de kuvvetli gözüküyor. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli. 

Ayrıca zamanla soğumaya bağlı olarak Marmara'nın yüksek dağları, İç Ege'nin yüksekleri, Akdeniz'in yüksek dağları, İç Anadolu'nun yüksekleri, Batı ve Orta Karadeniz'in yüksek yerlerinde kar yağışları görülebilir.

Rüzgar: Güneyli yönlerden genelde Lodos olmak üzere esen rüzgarlar Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli. Marmara, Ege, Batı Akdeniz (zamanla), İç Anadolu'nun batısı (zamanla) ve Batı Karadeniz'de ise kuzeyli yönlerden genelde Karayel olmak üzere kuvvetli rüzgarlar görülebilir. 

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 8/12, Bursa 7/12, Bilecik 6/10°C.

Ege: İzmir 10/15, Muğla 6/14, Kütahya 5/10°C.

Akdeniz: Antalya 14/18, Mersin 13/20, Kahramanmaraş 10/22°C.

İç Anadolu: Ankara 7/15, Konya 7/19, Sivas 3/21°C.

Karadeniz: Bolu 5/15, Samsun 12/24, Rize 13/25
°C.

Doğu Anadolu: Malatya 8/24, Erzurum -1/16, Van 2/16°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 8/25, Diyarbakır 8/27, Siirt 10/27°C.

SALI GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Doğu Marmara, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da 
sağanak geçişleri ihtimali var. 

Yağışlar Orta ve Doğu Karadeniz, Sivas çevresi ve Doğu Anadolu'da kuvvetli gözüküyor. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli.

Doğu Marmara'nın yüksek dağları, Karadeniz'in iç ve yüksekleri, İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'da kar yağışları görülebilir. Beklenen bu kar yağışları Sivas çevresi, Orta ve Doğu Karadeniz'in yüksekleri ile Doğu Anadolu'da birçok noktada yoğun şekilde görülebilir.

Rüzgar: Orta Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuzeyli, Doğu Anadolu'nun doğusunda ise güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 10-17, Ege 9-20, Akdeniz 12-22, İç Anadolu 5-10, Karadeniz 4-12, Doğu Anadolu 5-15, Güneydoğu Anadolu 15-20°C bandında.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Mevcut durumda uzun vadede sıcaklık dalgalanmaları gözükmeye devam ediyor. 15 Nisan'da ılık hava dalgası, 18 Nisan'da soğuk hava dalgası, 20 Nisan'da ise ılık hava dalgası, daha uzun vadede 26 Nisan'da ise sıcak hava ortaya çıkmış durumda. 26 Nisan'da gelmesi muhtemel sıcak hava dalgasında Doğu Anadolu dışındaki tüm bölgelerde yer yer olmak üzere 30°C'ye çıkan sıcaklıklar olabilir. Gelen soğuk hava dalgaları veya serinlemeler kuzey bölgeleri daha çok etkileyebilir.

Yağış durumlarına baktığımızda ise 17 Nisan, 20 Nisan ve 24 Nisan'da yağışlı sistemler gözüküyor. Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde Batı Akdeniz, Batı Ege, Marmara, İç Anadolu'nun doğusu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde yağış miktarları iyi durumda. Diğer bölgelerde ise yağış miktarları düşük seviyelerde. 

Uzun vadede gözüken bu durumlar değişimlere açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski