O bölgelerde kuvvetli yağış bekleniyor

Nisan ayında olmamıza rağmen ülkemiz soğuk havaların etkisi altına girmeye devam ediyor. Marmara başta olmak üzere yurdumuzun batı ve orta kesimlerinde hava Salı günü üşütüyor. Doğu bölgelerde ise güneyli rüzgarlarla birlikte ılık hava etkili. Çarşamba yağışlar etki alanını daraltırken, batı bölgelerden başlamak üzere sıcaklıklar hissedilir derecede artabilir. 

SALI GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Doğu Anadolu'nun doğusu dışında kalan bütün bölgelerde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ihtimali var. Bu yağışlar çoğu yerde bölgesel şekilde. Yağışlar Batı Akdeniz, Denizli ve Afyon çevresi, Karadeniz, Sivas çevresi ve Doğu Anadolu'nun batısında yerel olarak kuvvetli. 

Rüzgar: Orta Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar esebilir. Sivas çevresi, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde rüzgarın hızı yer yer 75 km/saate kadar çıkıyor.

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 5/12, Bursa 5/13, Bilecik 4/11°C.

Ege: İzmir 9/16, Muğla 7/17, Kütahya 4/13°C.

Akdeniz: Antalya 13/20, Mersin 16/23, Kahramanmaraş 14/20°C.

İç Anadolu: Ankara 9/16, Konya 9/20, Sivas 10/20°C.

Karadeniz: Bolu 3/13, Samsun 8/13, Rize 14/20
°C.

Doğu Anadolu: Malatya 10/22, Erzurum 6/18, Van 7/20°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 14/22, Diyarbakır 13/29, Siirt 14/28°C.

ÇARŞAMBA GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Trakya, Doğu Akdeniz,  İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu ve Karadeniz'de bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ihtimali var. Doğu Karadeniz kıyılarında yer yer kuvvetli yağış olasılığı bulunuyor.

Rüzgar: Doğu Anadolu'nun doğusunda Lodos kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Azalan sıcaklıklar batı bölgelerden itibaren artışa geçiyor. Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 15-20, Ege 15-21, Akdeniz 17-25, İç Anadolu 14-18, Karadeniz 11-18, Doğu Anadolu 12-22, Güneydoğu Anadolu 20-25°C bandında.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Mevcut durumda Nisan ayının geri kalanında sıcaklık dalgalanmaları gözükmeye devam ediyor. 25 Nisan'da ılık hava dalgası gözükürken, 27 Nisan'da kuzey bölgelerden itibaren soğuma ortaya çıkmış durumda.

Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde yüksek basınçlardan dolayı yurdumuz genelinde yağış miktarları düşük seviyelerde. Sadece Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yağış miktarları iyi durumda gözükmekte.

Uzun vadede gözüken bu durumlar değişimlere açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteociel.fr

soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski