Gök gürültülü sağanak yağışlara dikkat!

Ülkemiz geneli yağışların etkisi altına giriyor. Hafta sonuna kadar yurdumuzun büyük bölümünde gök gürültülü sağanaklar bekleniyor. Bu yağışlar birçok bölgede yerel olarak kuvvetli. Yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk yaratabilecek durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. Yağışlarla birlikte sıcaklıklarda düşüşler yaşanabilir. Hafta sonu sıcaklıklarda yine artışlar gözüküyor.

PERŞEMBE GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz'in batısı ve iç kesimleri, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri ihtimali var. Yağışlar Doğu Marmara, Eskişehir'in ve Ankara'nın kuzeyi, Çankırı çevresi, Batı Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yerel olarak kuvvetli. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli.

Rüzgar: Güneyli yönlerden genelde Lodos olmak üzere esen rüzgarlar Marmara, Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de kuvvetli esiyor.

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 7/20, Bursa 6/25, Bilecik 5/24°C.

Ege: İzmir 13/25, Muğla 8/23, Kütahya 5/19°C.

Akdeniz: Antalya 16/26, Mersin 14/24, Kahramanmaraş 10/23°C.

İç Anadolu: Ankara 6/22, Konya 7/25, Sivas 3/18°C.

Karadeniz: Bolu 3/19, Samsun 6/18, Rize 7/17
°C.

Doğu Anadolu: Malatya 6/23, Erzurum -1/13, Van 4/14°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 11/23, Diyarbakır 9/25, Siirt 10/23°C.

CUMA GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda 
sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri ihtimali var. Yağışlar Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da yerel olarak kuvvetli gözüküyor.  Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli.

Rüzgar: İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar esebilir.

Sıcaklık: Doğu Marmara'da 3-6, İç Anadolu'da 2-6, Batı Karadeniz'de 2-7, Akdeniz Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 1-3°C sıcaklık düşüşü bekleniyor.  

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Mevcut durumda uzun vadede sıcaklık dalgalanmaları gözükmeye devam ediyor. 11 Nisan'da soğuk hava dalgası, 14 Nisan'da ılık hava dalgası, 18 Nisan'da soğuk hava dalgası, 20 Nisan'da ise sıcak hava dalgası ortaya çıkmış durumda. Gelmesi muhtemel sıcak hava dalgasında Doğu Anadolu dışındaki tüm bölgelerde yer yer olmak üzere 30°C'ye çıkan sıcaklıklar olabilir. Gözüken soğuk hava dalgaları gelirse yurdumuzun kuzey, iç ve doğusunda bulunan yüksek ve dağlık kesimlerde kar yağışları ihtimali var.

Yağış durumlarına baktığımızda ise 11 Nisan ve 17 Nisan'da yağışlı sistemler gözüküyor. Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde Marmara, İç Anadolu'nun doğusu, Karadeniz ve Doğu Anadolu'da yağış miktarları iyi durumda. Diğer bölgelerde ise yağış miktarları düşük seviyelerde. 

Uzun vadede gözüken bu durumlar değişimlere açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.meteoblue.com

gök gürültülü sağanak yağış
Daha yeni Daha eski