Yoğun kar yağışlarına dikkat!

Ülkemiz Rusya'dan gelen Sibirya kökenli soğuk hava dalgasının etkisi altına girdi. Ukrayna-Karadeniz üzerinden ülkemize inen kuvvetli soğuklarla birlikte ülke genelinde kar yağışları var. Bu kar yağışlarının birçok bölgede yoğun şekilde etkili olması bekleniyor. Kar yağışlarının yanı sıra yurt genelinde buzlanma ve don riskine karşı da dikkatli ve tedbirli olunmalı.

PERŞEMBE GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Yurdumuzdaki bütün bölgelerde yağış beklentisi var. 

Doğu Akdeniz'in alçak kesimleri ile Antalya'nın doğusunun kıyı kesimlerinde yoğun yağmur bekleniyor.

Yağışlar Marmara, Karadeniz, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda kar şeklinde.

Orta ve Doğu Marmara, İç Anadolu'nun güneyi, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu Anadolu'nun batısının yüksekleri ve güney kesimleri, Antalya'nın doğusunun dağları ve Doğu Akdeniz'in yüksek bölgelerinde yoğun kar yağışları görülebilir. Bu kar yağışları kuzeyli kuvvetli rüzgarlarla birlikte birçok bölgede tipi şeklinde etkili olabilir.

Rüzgar: Ege ve Marmara'da kuzeyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar bekleniyor. Batı ve Orta Karadeniz ile İç Anadolu'da kuzeyli yönlerden esen rüzgarlar yer yer 40 km/saate kadar çıkıyor. Orta ve Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'da güneyli yönlerden esen rüzgarlar yer yer kuvvetli esebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul -1/4, Bursa -2/4, Bilecik -3/2°C.

Ege: İzmir 1/7, Muğla -1/6, Kütahya -6/0°C.

Akdeniz: Antalya 7/12, Mersin 8/14, Kahramanmaraş 5/10°C.

İç Anadolu: Ankara -2/3, Konya -2/3, Sivas -7/1°C.

Karadeniz: Bolu -8/0, Samsun 1/4, Rize 1/4°C.

Doğu Anadolu: Malatya 2/8, Erzurum -5/3, Van -1/4°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 4/11, Diyarbakır 3/12, Siirt 4/12°C.

CUMA GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Kıyı Ege, Çanakkale'nin ve Trakya'nın batısı dışında kalan bütün bölgelerde yağış beklentisi var.

Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli yağışlar görülebilir. 

Yağışlar Marmara, Karadeniz, İç Ege, Akdeniz'in iç ve yüksekleri, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun yüksekleri ve Doğu Anadolu'da kar şeklinde. 

Orta ve Doğu Marmara, Karadeniz, Doğu Akdeniz'in ve Güneydoğu Anadolu'nun yüksekleri, İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'da yoğun kar yağışları görülebilir. Bu kar yağışları kuzeyli kuvvetli rüzgarlarla birlikte birçok bölgede tipi şeklinde etkili olabilir.

Rüzgar: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz'de kuzeyli yönlerden esen rüzgarların yer yer olmak üzere kuvvetli esmesi beklenmekte. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise güneyli yönlerden esen rüzgarlar birçok noktada kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Ülke genelinde 1-4°C sıcaklık düşüşü bekleniyor.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Şu anki durumda 16 Mart'ta batı bölgelerden itibaren sıcaklık artışı gözüküyor. 18 Mart'ta ise bugünlerdeki kadar kuvvetli olmasa da bir soğuk hava dalgası ortaya çıkmış durumda. Mevcut verilerde Mart ayının ikinci yarısı da yurt genelinde soğuk gözüküyor.

Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde Orta ve Doğu Marmara, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Karadeniz, Akdeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yağış miktarları oldukça iyi durumda gözüküyor. Diğer bölgelerde ise yağış miktarları düşük seviyelerde.

Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.ventusky.com

sibirya soğukları
Daha yeni Daha eski