Yoğun kar yağışları devam ediyor!

Ülkemiz Sibirya kökenli soğukların etkisi altında kalmaya devam ediyor. Kuvvetli soğuklarla birlikte, birçok bölgede kar yağışları sürüyor. Cumartesi günü özellikle İstanbul, Kocaeli, Bursa, Yalova çevresinde deniz etkisi ile yoğun kar yağışları bekleniyor. Doğu'da ise Muş ve Bitlis civarında yoğun kar yağışları var. Kar yağışlarının yanı sıra yurt genelinde özellikle geceleri kuvvetli buzlanma ve don bekleniyor. Yer yer olmak üzere Marmara'nın iç kesimlerinde -10, iç bölgeler ve Doğu Anadolu'da ise -15°C'ye kadar düşen sıcaklık değerleri olabilir. 

CUMARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ve doğusu, İç Anadolu'nun doğu kesimleri, Batı Karadeniz'in kuzey ve batısı, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var. Doğu Akdeniz'in ve Güneydoğu Anadolu'nun alçak kesimlerinde yağmur şeklinde olan yağışlar, diğer yağış alan tüm bölgelerde kar şeklinde.

Orta ve Doğu Marmara, Batı Karadeniz'in batısı, Doğu Karadeniz'in doğusu ile Doğu Anadolu'nun orta ve güneydoğusunda yoğun kar yağışları görülebilir. Bu kar yağışları Orta ve Doğu Marmara'da kuzeyli kuvvetli rüzgarlarla birlikte birçok noktada tipi şeklinde.

Rüzgar: Kıyı Ege ve Marmara'da kuzeyli, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar bekleniyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul -4/1, Bursa -7/1, Bilecik -10/-2°C.

Ege: İzmir -2/7, Muğla -6/5, Kütahya -11/-2°C.

Akdeniz: Antalya 2/12, Mersin 3/12, Kahramanmaraş -4/4°C.

İç Anadolu: Ankara -10/-2, Konya -10/-2, Sivas -14/-3°C.

Karadeniz: Bolu -11/-2, Samsun -2/4, Rize -1/4°C.

Doğu Anadolu: Malatya -6/2, Erzurum -12/-3, Van -8/-1°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep -3/5, Diyarbakır -3/5, Siirt -3/4°C.

PAZAR GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, Kütahya çevresi, Karadeniz, İç Anadolu, Batı Akdeniz'in doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da yağış ihtimali var. 
Bu yağışlar bazı bölgelerde yerel şekilde görülebilir. Yağışlar Akdeniz'in alçak kesimlerinde yağmur, Güneydoğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar, diğer yağış alan tüm bölgelerde kar şeklinde.

Orta ve Doğu Marmara (sabah saatlerine kadar), Orta ve Doğu Karadeniz'in kuzey kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yoğun kar yağışları bekleniyor. 

Rüzgar: Akdeniz, İç Anadolu ve Orta Karadeniz'de kuzeyli yönlerden esen rüzgarlar yer yer olmak üzere 40 km/saate kadar çıkıyor. Doğu Anadolu'nun doğusunda ise güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar esebilir.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor. Yurt genelinde kuvvetli soğuk hava etkisini sürdürüyor. 

PAZARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'da yağış beklentisi var. Bu yağışlar bazı bölgelerde yerel şekilde görülebilir. Yağışlar Güneydoğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar, diğer yağış alan bölgelerde kar şeklinde.

Orta ve Doğu Karadeniz'in kuzey kesimleri, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yoğun kar yağışları bekleniyor. 

Rüzgar: Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu ve Kuzeybatı Ege'de kuzeyli yönlerden olmak üzere esen rüzgarlar yer yer 40 km/saate kadar ulaşabilir.

Sıcaklık: Ülke genelinde 1-3°C sıcaklık artışı bekleniyor. Yurt genelinde hava oldukça soğuk. 

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Şu anki durumda 22 Mart ve 27 Mart'ta soğuk hava dalgaları ortaya çıkmış durumda. 
Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde Marmara, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Karadeniz, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da yağış miktarları iyi durumda gözüküyor. Diğer bölgelerde ise yağış miktarları geçtiğimiz verilere göre azalmış durumda. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.wetterzentrale.de

sibirya soğukları
Daha yeni Daha eski