O bölgelerde yoğun yağış bekleniyor

Ülkemiz yeni gelen yağışların etkisi altına girdi. Önümüzdeki günlerde yurdumuzun güney ve doğu bölgelerinde yoğun yağışlar görülebilir. Yağışlarla birlikte sıcaklıklar düşüyor. Bu düşüşlerle, birçok bölgede kar ihtimali var.

SALI GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, Güney ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var. 

Yağışlar Akdeniz, Konya çevresi, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Doğu Karadeniz'de yoğun sağanaklar şeklinde etkili olabilir. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Ayrıca yağışlar Doğu Marmara'nın yüksek kesimleri, Karadeniz'in yüksekleri, iç bölgelerin yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun yüksek rakımlı yerleşimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde.

Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 2/7, Bursa 1/7, Bilecik 0/4°C.

Ege: İzmir 6/13, Muğla 2/12, Kütahya 0/5°C.

Akdeniz: Antalya 10/16, Mersin 11/16, Kahramanmaraş 8/13°C.

İç Anadolu: Ankara 0/7, Konya 2/6, Sivas 1/6°C.

Karadeniz: Bolu -2/6, Samsun 8/10, Rize 7/10°C.

Doğu Anadolu: Malatya 0/10, Erzurum -2/5, Van -2/6°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 4/13, Diyarbakır 6/12, Siirt 6/11°C.

ÇARŞAMBA GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Doğu Marmara, Güney ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var. 

Güney Ege, Akdeniz, İç Anadolu
, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güney orta ve batı kesimleri ile Güneydoğu Anadolu'da yoğun yağışlar görülebilir. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Ayrıca 
Doğu Marmara'nın yüksek kesimleri, Karadeniz'in yüksekleri, iç bölgelerin yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun yüksek rakımlı yerleşimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde yağış bekleniyor.

Rüzgar: Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'da güneyli yönlerden yer yer kuvvetli rüzgarlar esebilir.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor, hava yurt genelinde soğuk.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Şu anki durumda Mart'ın ilk yarısında genel olarak soğuklar gözüküyor. Bu süreçte gelen soğuk hava dalgalarında Marmara (yüksek kesimler daha şanslı), iç bölgeler, Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da kar yağışları ihtimali bulunuyor. Mevcut verilere göre 10 Mart ve 13 Mart'ta soğuk hava dalgaları gözüküyor. 

Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Karadeniz, Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış miktarları oldukça iyi durumda gözüküyor. Diğer bölgelerde geçtiğimiz verilere göre yağış miktarlarında azalma var.

Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski