O bölgelerde yoğun kar yağışlarına dikkat!

Ülkemiz Sibirya kökenli soğuk havaların etkisi altında kalmaya devam ediyor. Soğuk havayla birlikte Cumartesi günü yurdumuzun kuzey ve doğusunda, Pazar günü ise yurdumuzun kuzey kesimlerinde yoğun kar yağışları görülebilir. Yurt genelinde gece ile sabahları kuvvetli don ve buzlanma bekleniyor. Yeni haftada soğuklar zayıflasa da etkisini sürdürebilir. 

CUMARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Trakya'nın doğusu, Güney ve Doğu Marmara, İstanbul ve Mersin çevresi, İç Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi bulunuyor. Yağışlar Mersin'in kıyılarında yağmur, diğer kalan tüm bölgelerde kar şeklinde. 

Orta ve Doğu Marmara, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu'nun ve Doğu Anadolu'nun doğusunda yoğun kar yağışları görülebilir

Rüzgar: Kuzeyli yönlerden esen rüzgarların Marmara Ege ve Akdeniz'de kuvvetli esmesi, Batı ve Orta Karadeniz ile İç Anadolu'da ise 40 km/saate çıkması bekleniyor. Doğu Anadolu'nun ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda ise güneyli yönlerden esen rüzgarlar 40 km/saate kadar ulaşıyor.

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul -3/4, Bursa -5/4, Bilecik -8/2°C.

Ege: İzmir -1/10, Muğla -4/6, Kütahya -11/0°C.

Akdeniz: Antalya 2/9, Mersin 3/11, Kahramanmaraş -2/7°C.

İç Anadolu: Ankara -8/1, Konya -8/1, Sivas -12/-1°C.

Karadeniz: Bolu -11/-1, Samsun -3/3, Rize -2/3°C.

Doğu Anadolu: Malatya -5/1, Erzurum -10/-3, Van -6/1°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep -2/6, Diyarbakır -3/5, Siirt -2/4°C.

PAZAR GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: 
Trakya'nın doğusu, Güney ve Doğu Marmara, İstanbul çevresi, İç Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yağış beklentisi bulunuyor. 

Batı ve Orta Karadeniz'in kuzey kesimleri, Doğu Karadeniz'in doğusu ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yoğun kar yağışları görülebilir.

Rüzgar: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de kuzeyli yönlerden esen rüzgarlar yer yer olmak üzere kuvvetli esebilir. 

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor. Yurt genelinde kuvvetli soğuk hava etkisini sürdürüyor. 

PAZARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, Karadeniz, İç Ege, İç Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda bölgesel olmak üzere yağış beklentisi var. Bu yağışlar karla karışık yağmur ve kar şeklinde. Sinop ve Kastamonu'nun yüksek kesimlerinde yoğun kar bekleniyor.

Rüzgar: Marmara ve Kuzeybatı Ege'de kuzeyli yönlerden olmak üzere esen rüzgarlar yer yer kuvvetli.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor. Yurt genelinde hava oldukça soğuk. 

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Şu anki durumda 26 Mart'ta ılık hava dalgası, 31 Mart'ta soğuk hava dalgası ve 3 Nisan'da ılık hava dalgası ortaya çıkmış durumda. 
Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde Orta ve Doğu Marmara, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batı ve güneyinde yağış miktarları iyi durumda gözüküyor. Diğer bölgelerde ise yağış miktarları geçtiğimiz verilere göre azalmış durumda. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteociel.fr

yoğun kar yağışları
Daha yeni Daha eski