O bölgelerde yoğun kar yağışı bekleniyor!

Ülkemiz Orta Akdeniz'den gelen alçak basınç sisteminin etkisi altına girdi. Yağışlı sistemle birlikte yurdumuzun kuzey ve doğusunda yoğun yağışlar görülebilir. Doğu Avrupa'dan gelen soğukların yurdumuza inmesiyle birlikte, ülkemizin birçok bölgesinde kar yağışı bekleniyor. Akdeniz'den gelen yağışlı sistem Cuma günü yurdumuzu terk ediyor, bu sistemin ardından batı bölgelerden zamanla yurdumuza yeni yağışlar giriş yapabilir. Önümüzdeki haftaya ise soğuk ve yağışlı havalarla başlıyoruz. 7 Mart'ta gelmesi muhtemel soğuk hava dalgası ile yine birçok bölgede kar yağışları görülebilir. Detaylar ilerleyen tahminlerde. 

PERŞEMBE GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var. 

Yağışlar Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli. 

Doğu Marmara'nın yüksek kesimleri, İç Ege, Akdeniz'in iç ve yüksekleri, İç Anadolu, Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun yüksek rakımlı yerleşimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı görülebilir.

Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu Akdeniz'in yüksek dağlık alanları, İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'nun yüksek rakımlı yerleşimlerinde yoğun kar ihtimali var.

Rüzgar: Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var. Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı, Batı ve Orta Karadeniz'de kuzeyli yönlerden yer yer 40-50 km/saate ulaşan kuzeyli rüzgarlar esebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 2/7, Bursa 1/5, Bilecik -1/3°C.

Ege: İzmir 3/12, Muğla 0/6, Kütahya -5/2°C.

Akdeniz: Antalya 9/13, Mersin 10/13, Kahramanmaraş 7/13°C.

İç Anadolu: Ankara -3/2, Konya -2/2, Sivas 1/10°C.

Karadeniz: Bolu -3/0, Samsun 2/6, Rize 3/8°C.

Doğu Anadolu: Malatya 4/13, Erzurum -1/9, Van 1/9°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 5/12, Diyarbakır 7/18, Siirt 7/16°C.

CUMA GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Marmara'nın ve Ege'nin batısı ile Batı Akdeniz'de yağış ihtimali bulunuyor.

Yağışlar Doğu Karadeniz'in doğusu ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda kuvvetli. 

Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Batı Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu Karadeniz'in yüksekleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar olasılığı var.

Rüzgar: Doğu Anadolu'nun batısı ve Güneydoğu Anadolu'da kuzeyli, Doğu Anadolu'nun doğusunda ise güneyli yönlerden esen rüzgarlar yer yer 40 km/saati geçiyor. 

Sıcaklık: Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve Batı Karadeniz'de sıcaklıklarda 1-3°C artış bekleniyor. İç Anadolu'nun doğusunda 3-6, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde 8-10, Doğu Anadolu'da 3-10, Güneydoğu Anadolu'da ise 2-6°C düşüş var. 

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

10 Mart'ta soğuk hava dalgası gözüküyor. 10 Mart'ta gözüken bu soğuk hava dalgası gelirse Marmara, Karadeniz, İç bölgeler ve Doğu Anadolu'da kar yağışları görülebilir.

Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde Doğu Marmara, Güney Ege, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Karadeniz, Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış miktarları iyi durumda. Diğer bölgelerde ise yağış miktarları az gözüküyor.

Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://previsioni.meteogiornale.it

soğuk hava dalgası kar yağışı
Daha yeni Daha eski