O bölgelerde yağış ihtimali var

Ülkemiz Kuzey Afrika'dan gelen ılık hava akımlarının etkisi altında kalmaya devam ediyor. Haftanın ikinci yarısında sıcaklıklar ülkemiz genelinde daha da artıyor. Marmara, Batı Ege, Akdeniz, Batı ve Orta Karadeniz'de yer yer olmak üzere sıcaklıklar 30°C'yi görebilir. Sıcaklıkların artmasıyla birlikte kar örtüsünün bulunduğu bölgelerde, karların hızla erimesinden dolayı dere yataklarında su baskını ve taşkın tehlikesi var. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da kar örtüsünün bulunduğu eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi devam ediyor. Başta Karadeniz bölgesi olmak üzere eğimli yamaçların bulunduğu bölgelerde toprağın suya doygun olmasından dolayı heyelan ve kaya düşmesi tehlikesine dikkat edilmeli.

SALI GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Doğu Marmara, Ege, Batı ve Orta Akdeniz, İç Anadolu ile Batı Karadeniz'de zamanla bölgesel olmak üzere yağış geçişleri görülebilir.

Rüzgar: Marmara'nın batısı ve İç Anadolu'da Lodos yer yer 40 km/saate kadar ulaşıyor.

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 8/17, Bursa 8/20, Bilecik 5/17°C.

Ege: İzmir 9/21, Muğla 4/18, Kütahya 2/14°C.

Akdeniz: Antalya 10/20, Mersin 9/20, Kahramanmaraş 5/22°C.

İç Anadolu: Ankara 3/16, Konya 3/15, Sivas -3/12°C.

Karadeniz: Bolu 1/5, Samsun 5/20, Rize 3/17
°C.

Doğu Anadolu: Malatya 2/17, Erzurum -10/6, Van -4/9°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 3/18, Diyarbakır 2/19, Siirt 4/17°C.

ÇARŞAMBA GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: İç Anadolu'nun ve Doğu Akdeniz'in doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da
 bölgesel olmak üzere yağış beklentisi bulunuyor. Doğu Karadeniz'in yüksek noktaları ile Doğu Anadolu'nun yüksek rakımlı yerleşimlerinde yağışlar karla karışık yağmur ve kar şeklinde.

Rüzgar: Marmara'nın batısı ve İç Anadolu'da Lodos yer yer 40 km/saate kadar ulaşıyor.

Sıcaklık: Ülke genelinde 1-3°C artış var.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Mevcut durumda Nisan ayının ilk yarısında sıcaklık dalgalanmaları gözüküyor. Yurdumuza birkaç gün içinde hem ılık hava dalgaları, hem de soğuk hava dalgaları gelebilir. Hava durumu model verilerinde 6 Nisan'da soğuk hava, 8 Nisan'da ılık hava, 10 Nisan'da soğuk hava, 12 Nisan'da ise ılık hava dalgası gözüküyor.

Yağış durumlarına baktığımızda ise 5 Nisan ve 9 Nisan'da yağışlı sistemler ortaya çıkmış durumda. Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey, batı ve güneydoğusunda yağışlar iyi durumda. Diğer bölgelerde ise yağış miktarları düşük seviyelerde. Özellikle Batı Karadeniz, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ve Güneydoğu Anadolu'da kurak günler yaşanabilir. 

Uzun vadede gözüken bu durumlar değişimlere açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

kuvvetli ılık hava dalgası
Daha yeni Daha eski