Kuvvetli soğuklar ve yoğun kar yağışları yolda!

Yurdumuz Balkanlar'dan gelen soğuk hava dalgasının etkisi altına girdi. Soğuk hava ile birlikte Salı günü yurdumuzun tamamında yağış ihtimali var. Çarşamba günü ülkemizde sıcaklıklar biraz daha düşüyor. Perşembe günü ise Rusya üzerinden gelen kuvvetli soğuk hava dalgasının Ukrayna-Karadeniz hattından yurdumuza inmesi bekleniyor. Bu soğuk hava dalgasıyla birlikte sıcaklıklar hissedilir derecede düşebilir. Kuvvetli soğuk hava ile birlikte Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç ve yüksekleri, Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun rakımı yüksek yerleşimlerinde kar gözüküyor. Bu kar yağışları birçok bölgede yoğun olarak görülebilir. Detaylar ilerleyen tahminlerde.

SALI GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Yurdumuzdaki bütün bölgelerde yağış beklentisi var. 

Yağışların Marmara'nın yüksek dağları, Karadeniz'in yüksekleri, iç bölgelerin yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

Rüzgar: Marmara'da Poyraz yer yer kuvvetli esebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 3/8, Bursa 2/9, Bilecik 0/8°C.

Ege: İzmir 5/14, Muğla 1/13, Kütahya -2/9°C.

Akdeniz: Antalya 8/18, Mersin 9/18, Kahramanmaraş 5/14°C.

İç Anadolu: Ankara 0/9, Konya 1/11, Sivas -1/7°C.

Karadeniz: Bolu -2/7, Samsun 5/9, Rize 5/11°C.

Doğu Anadolu: Malatya 1/13, Erzurum -9/2, Van -5/7°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 4/14, Diyarbakır 2/13, Siirt 3/13°C.

ÇARŞAMBA GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Kuzeybatı Ege, Çanakkale'nin ve Trakya'nın batısı dışında kalan bütün bölgelerde yağış beklentisi var.

Batı Karadeniz'in kuzeyi, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ile Akdeniz'de kuvvetli yağışlar görülebilir. 

Marmara, Karadeniz'in iç ve yüksekleri, İç Ege, Akdeniz'in iç ve yüksekleri, İç Anadolu ve Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde yağış bekleniyor. Batı Karadeniz'in kuzeyinin yüksekleri, Orta ve Doğu Karadeniz'in yüksek kesimleri, Doğu Anadolu ile Akdeniz'in yüksek dağlık alanlarında yoğun kar bekleniyor.

Rüzgar: Marmara ve Kuzeybatı Ege'de Poyraz kuvvetli eserken, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'da güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar esebilir.

Sıcaklık: Ülke genelinde 2-5°C sıcaklık düşüşü bekleniyor.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Şu anki durumda soğukların 20 Mart'a kadar sürmesi bekleniyor. 20 Mart'ta ılık hava dalgası gözükürken, 23 Mart'ta başka bir soğuk hava dalgası ortaya çıkmış durumda.

Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde Orta ve Doğu Marmara, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Karadeniz, Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış miktarları oldukça iyi durumda gözüküyor. Diğer bölgelerde ise geçtiğimiz verilere göre yağış miktarlarında azalma var.

Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wxcharts.com

soğuk hava dalgası yoğun kar
Daha yeni Daha eski