Hafta sonu hava durumu nasıl?

Romanya-Ukrayna üzerinden gelen soğuk hava dalgası ile birlikte ülke genelinde Cumartesi günü kış havası var. Birçok bölgede kar yağışları görülebilir. Pazar günü batı bölgelerden ılık hava dalgası girişi ile birlikte ilkbahar kendini hissettirmeye başlıyor. Yeni haftada ülkemiz genelinde ılık hava bekleniyor.

CUMARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: İstanbul ve Doğu Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi bulunuyor. Bu yağışlar çoğu yerde bölgesel.

Doğu Akdeniz'in doğusu, Gaziantep ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli yağış beklentisi bulunuyor.

Ayrıca Doğu Marmara'nın dağları, İç Ege, Akdeniz'in yüksek dağlık alanları, İç Anadolu, Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun yüksek dağlarında birçok noktada kar yağışları görülebilir

Rüzgar: 
Karayel, yer yer olmak üzere Batı Akdeniz ile İç Anadolu'nun batısında 40 km/saate, Orta Akdeniz'de ise 55-60 km/saate kadar ulaşıyor. Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında ise Lodos yer yer 40 km/saati aşabilir.

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 3/9, Bursa 1/10, Bilecik 0/7°C.

Ege: İzmir 6/17, Muğla 4/17, Kütahya -2/6°C.

Akdeniz: Antalya 7/20, Mersin 7/19, Kahramanmaraş 3/11°C.

İç Anadolu: Ankara -1/7, Konya -1/7, Sivas -7/4°C.

Karadeniz: Bolu -3/5, Samsun 4/11, Rize 3/11
°C.

Doğu Anadolu: Malatya -1/10, Erzurum -12/2, Van -6/5°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 2/13, Diyarbakır -3/11, Siirt -1/10°C.

PAZAR GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi ve Güneydoğu Anadolu'da
 yağış beklentisi bulunuyor. 

Doğu Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu, Güneydoğu Anadolu'nun yüksek dağlarında kar yağışları görülebilir.

Rüzgar: Batı Karadeniz'in kuzeyi ve Orta Karadeniz kıyılarında Karayel yer yer kuvvetli.

Sıcaklık: Marmara'da 3-5, Ege'de 2-5, Akdeniz'de 1-3, İç Anadolu'da 2-6, Batı Karadeniz'de 4-7, Orta Karadeniz'de 3-5°C sıcaklık artışı var. Diğer bölgelerde ise önemli bir değişim yok. 

PAZARTESİ GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Doğu Karadeniz'in kıyıları ve alçak kesimlerinde yağmur, iç ve yüksek kesimlerinde ise kar beklentisi var. Bu yağışlar öğleden sonra etkisini kaybediyor.

Rüzgar: Yurt genelinde rüzgarlar oldukça sakin, sadece Ardahan ve Kars çevresinde Karayel yer yer kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 16-22, Ege 15-23, Akdeniz 16-23, İç Anadolu 8-15, Batı Karadeniz 10-20, Orta Karadeniz 10-18, Doğu Karadeniz 2-10, Doğu Anadolu 13 -2, Güneydoğu Anadolu 10-19°C bandında.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Şu anki durumda Nisan ayına girmemizle birlikte ülke genelinde ılık havaların etkili olması bekleniyor. 3 Nisan'da kuzeyden sarkan bir soğuk hava dalgası ihtimali varken, 5 Nisan'da batı bölgelerden itibaren hissedilir derecede sıcaklık artışları olabilir. Özellikle 7 Nisan'da ülkemiz üzerinde sıcak hava dalgası gözükmekte.
 Eğer bu sıcak hava dalgası gelirse Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Güneydoğu Anadolu'da sıcaklıklar yer yer olmak üzere 30°C'yi görebilir. Bu sıcak hava dalgası ile birlikte yurt genelinde gök gürültülü ilkbahar sağanaklarının oluşma ihtimali var. Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde yağış miktarları ülke genelinde düşük seviyelerde. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://previsioni.meteogiornale.it

sıcak hava dalgası
Daha yeni Daha eski