Yoğun yağışlara dikkat!

Ülkemiz yeni bir alçak basınç sistemi ve soğuk hava dalgasının etkisi altına girdi. Salı ve Çarşamba günleri ülkemizin birçok bölgesinde kuvvetli yağış, yoğun kar yağışı, fırtına gibi olumsuz durumlar yaşanabilir. Bu durumları aşağıda daha detaylı şekilde bulabilirsiniz. Beklenen olumsuz hava koşullarına karşı mutlaka dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. 

Salı günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun orta ve batı kesimleri, Batı Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batı ve orta kesimleri ile Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var.

Yağışlar Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de yoğun şekilde etkili olabilir.

Ayrıca soğumaya bağlı olarak zamanla yağışlar Marmara'nın iç ve yüksekleri, İç Ege, Akdeniz'in iç ve yüksekleri, İç Anadolu'nun batısı, Batı Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu Anadolu'nun batı ve orta kesimi ile Güneydoğu Anadolu'nun yükseklerinde kar şeklinde.

Beklenen kar yağışlarının Marmara'nın iç ve yüksekleri, İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun batısı, Batı Karadeniz'in iç ve yükseklerinde yoğun olma ihtimali bulunuyor.

Rüzgar: Marmara'da kuzeyli, Ege Batı Akdeniz İç Anadolu ve Karadeniz'de ise güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar esebilir. Beklenen rüzgarlar hızını yer yer 75 km/saatin üzere çıkarabilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: 

Marmara: İstanbul 3/6, Bursa 9/13, Bilecik 7/9°C.

Ege: İzmir 9/13, Muğla 6/10, Kütahya 3/7°C.

Akdeniz: Antalya 8/15, Mersin 7/15, Kahramanmaraş 3/11°C.

İç Anadolu: Ankara 1/11, Konya 3/12, Sivas -7/7°C.

Karadeniz: Bolu 2/12, Samsun 9/19, Rize 4/17°C.

Doğu Anadolu: Malatya -5/5, Erzurum -15/2, Van -11/3°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 3/9, Diyarbakır 2/8, Siirt 0/7°C.

Çarşamba günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara'nın ve Ege'nin batısı dışında kalan tüm bölgelerde yağış beklentisi var.

Yağışlar Doğu Marmara (yer yer), Batı ve Orta Karadeniz (yer yer), İç Anadolu'nun doğusu, Akdeniz ve Doğu Anadolu'nun batısında kuvvetli.

Yağışların Doğu Marmara'nın iç ve yüksekleri, İç Ege, Akdeniz'in iç ve yüksekleri, İç Anadolu, Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Ayrıca Doğu Marmara'nın yüksekleri, Batı ve Orta Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu Akdeniz'in yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'nun batısında yoğun kar yağışı ihtimali var.

Rüzgar: Marmara, Ege, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de kuzeyli yönlerden yer yer olmak üzere kuvvetli rüzgarlar esebilir. Güneyli yönlerden esen rüzgarlar Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da birçok yerde kuvvetli gözüküyor.

Sıcaklık: Doğu Marmara, iç bölgeler, Batı ve Orta Karadeniz'de hissedilir derecede sıcaklık düşüşü bekleniyor. Bu bölgelerde yer yer 10°C'ye varan sıcaklık düşüşleri olabilir. 
Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 2-10, Ege 0-11, Akdeniz 0-15, İç Anadolu 0-3, Karadeniz 2-16, Doğu Anadolu 2-11, Güneydoğu Anadolu 10-16°C bandında.

Uzun vadede gözüken hava durumu

13 Şubat'ta soğuk hava dalgası, 17 Şubatta ılık hava dalgası, 18 ve 21 Şubat'ta ise soğuk hava dalgası ihtimali var. 18 ve 21 Şubat'taki soğuk hava dalgaları geldiği taktirde Marmara, iç bölgeler, Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'da kar yağışları görülebilir. 

Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde Doğu Anadolu'nun batısı ve güneyi, Akdeniz, Ege, Marmara ve Batı Karadeniz'de yağış miktarları oldukça iyi gözüküyor, bu bölgelerde bol yağışlar görülebilir. Diğer bölgelerde de geçtiğimiz verilere göre yağış miktarları artmış durumda. 

Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wxcharts.com

yoğun yağışlar
Daha yeni Daha eski