O bölgelerde kuvvetli yağış bekleniyor

Ülkemiz güneyli hava akımlarıyla birlikte mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar yaşamaya devam ediyor. Yurdun büyük bölümünde ılık hava etkili olurken, önümüzdeki günlerde ülke genelinde yağışlar görülebilir. Perşembe günü gelen soğuk hava dalgası ile birlikte hissedilir derecede sıcaklık düşüşleri bekleniyor.

SALI GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun batı ve güney kesimleri ile Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var. Bu yağışlar çoğu yerde bölgesel olarak görülürken, yağışlar Doğu Anadolu'nun yüksek rakımlı yerleşimlerinde kar şeklinde. 

Yağışlar Trakya, Güneybatı Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz'in doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun kuzeyi ve Doğu Anadolu'nun güneyinde yoğun sağanaklar şeklinde etkili olabilir. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ve Orta Karadeniz'de Lodos yer yer olmak üzere 40-50 km/saate ulaşıyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: 

Marmara: İstanbul 8/18, Bursa 7/21, Bilecik 6/17°C.

Ege: İzmir 11/19, Muğla 3/15, Kütahya 4/14°C.

Akdeniz: Antalya 11/18, Mersin 11/18, Kahramanmaraş 7/17°C.

İç Anadolu: Ankara 4/11, Konya 4/12, Sivas -4/8°C.

Karadeniz: Bolu 2/14, Samsun 5/19, Rize 5/19°C.

Doğu Anadolu: Malatya 2/13, Erzurum -9/4, Van -4/5°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 5/15, Diyarbakır 4/14, Siirt 6/13°C.

ÇARŞAMBA GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, Batı Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ve güneyi ile Güneydoğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde yağış ihtimali var. Yağışlar Doğu Anadolu'nun yağış alan yüksek rakımlı yerleşimlerinde kar şeklinde.

Yağışlar Güneybatı Ege ve Batı Akdeniz'de yoğun sağanaklar şeklinde etkili olabilir. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Marmara'da kuzeyli yönlerden yer yer 40 km/saati aşan rüzgarlar var.

Sıcaklık: Marmara'da 3-7, Ege ve Batı Akdeniz'de 1-3°C azalış bekleniyor. İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 1-4°C sıcaklık artışı olabilir.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Şu anki durumda 1 Mart'ta soğuk hava dalgası gözüküyor. Bu soğuk sistemde Marmara (iç ve yüksek kesimler daha şanslı), iç bölgeler, Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da kar yağışları ihtimali bulunuyor. Mevcut verilerde Mart ayının ilk yarısında ülke genelinde soğuklar gözüküyor. Bu soğuklarla birlikte birçok bölgede kar yağışı olasılığı var. 8 Mart'ta ise başka bir soğuk hava ve kar sistemi ihtimali ortaya çıkmış durumda.

Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde ülke genelinde yağış miktarları geçtiğimiz günlere göre oldukça arttı. Yurdumuzun genelinde bol yağışlar görülebilir. Özellikle Marmara, Batı Karadeniz'in batısı, Güney Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu'nun kuzeyi, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun batı ve güneyi ile Orta ve Doğu Karadeniz'de yağış miktarları oldukça iyi durumda gözüküyor.

Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.wxcharts.com

kuvvetli yağışlar
Daha yeni Daha eski