Kuvvetli yağışlara dikkat!

Ülkemiz yağışların ve soğuk hava dalgasının etkisi altına girdi. Hafta sonuna kadar birçok bölgede kuvvetli yağışlar görülebilir. Soğumaya bağlı olarak Marmara'nın yüksek noktaları, iç bölgelerin yüksekleri ile Doğu Anadolu'da yüksek rakımlı yerleşimlerde kar ihtimali var. Cumartesi kuzey ve doğu bölgelere çekilen yağışlar, Pazar günü ülkemizi terk ediyor. Pazartesi günü yeni bir yağışlı hava dalgasının batı bölgelerden giriş yapması bekleniyor.

PERŞEMBE GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz'in batısı, Doğu Anadolu'nun batı ve orta kesimleri ile Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var.

Yağışlar Doğu Marmara, Batı Karadeniz'in batısı, Muğla ve Karaman çevresi, Akdeniz, Konya'nın güneyi, Niğde'nin güney ve doğu kesimlerinde yoğun sağanaklar şeklinde etkili olabilir. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Ayrıca yağışlar Marmara'nın yüksek kesimleri, Batı Karadeniz'in İç Ege'nin ve İç Anadolu'nun yüksekleri, Toros Dağları'nın yüksekleri, Doğu Anadolu'nun orta kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir. Toros dağlarının yüksekleri, Batı Karadeniz'in batısının yüksekleri ve Doğu Marmara'da yüksek rakımlı yerlerde yoğun kar yağışı bekleniyor.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu Orta ve Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu'da Keşişleme kuvvetli esebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizde beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar:

Marmara: İstanbul 5/8, Bursa 2/7, Bilecik 2/6°C.

Ege: İzmir 8/12, Muğla 6/12, Kütahya 2/5°C.

Akdeniz: Antalya 10/16, Mersin 11/18, Kahramanmaraş 9/19°C.

İç Anadolu: Ankara 3/10, Konya 5/10, Sivas -1/8°C.

Karadeniz: Bolu 1/6, Samsun 8/14, Rize 6/18°C.

Doğu Anadolu: Malatya 1/13, Erzurum -7/8, Van -5/7°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 6/17, Diyarbakır 4/19, Siirt 7/18°C.

CUMA GÜNÜ BEKLENEN HAVA DURUMU

Yağış: Marmara'nın ve Ege'nin batısı dışında kalan bütün bölgelerde yağış bekleniyor.

Yağışlar Doğu Marmara, Batı Karadeniz, Doğu Akdeniz'in doğusu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun batısı ve güneyinde yoğun sağanaklar şeklinde. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Ayrıca Doğu Marmara'nın yüksekleri, İç Ege, İç Anadolu'nun yüksekleri, Karadeniz'in yüksek kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda kar yağışları bekleniyor. Doğu Marmara'nın yüksekleri, Batı Karadeniz'in yüksek kesimleri, Doğu Anadolu'nun batısının ve güneyinin yükseklerinde yoğun kar ihtimali var.


Rüzgar: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı, Orta Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden yer yer 40 km/saate ulaşan rüzgarlar var. Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun doğusunda ise güneyli yönlerden yer yer kuvvetli rüzgarlar bekleniyor.

Sıcaklık: Doğu Marmara'da 1-3, Akdeniz ve İç Ege'de 2-5, İç Anadolu'da 2-6, Karadeniz'de 1-5, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 3-7°C azalış bekleniyor.

UZUN VADEDE GÖZÜKEN HAVA DURUMU

Şu anki durumda 10 Mart'a kadar ülkemizde soğuk havalar gözüküyor. Bu süreçte gelen soğuk hava dalgalarında Marmara (iç ve yüksek kesimler daha şanslı), iç bölgeler, Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da kar yağışları ihtimali bulunuyor. 10 Mart'ta ise batı bölgelerden ılık hava dalgası girişi olabilir. Daha uzun vadede, Mart'ın ikinci yarısında soğuk hava dalgası ihtimalleri bulunuyor.

Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerini incelediğimizde Marmara, Karadeniz, Akdeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ve güneyi ile Güneydoğu Anadolu'da yağış miktarları oldukça iyi durumda gözüküyor. Diğer bölgelerde geçtiğimiz verilere göre yağış miktarlarında azalma var.

Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteociel.fr

soğuk hava dalgası mart
Daha yeni Daha eski