Hafta sonu hava durumu nasıl?

Yurdumuzun büyük bir bölümünde hafta sonu yağış beklenmiyor. Geceleri ülke genelinde ayaz var, kuvvetli soğuklar özellikle iç ve doğu bölgelerde buzlanmaya yol açıyor. Pazar gününden itibaren güneyli hava akımlarıyla birlikte yurt genelinde sıcaklıklarda artışlar başlıyor. 

Pazartesi Lodosun kuvvetlenmesi ile birlikte sıcaklıklar daha da artıyor. Gelen ılık hava dalgası ile birlikte Marmara, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Batı Ege ile Akdeniz'de sıcaklıklar 15°C'yi birçok noktada aşabilir.

Ilık hava ile birlikte batı bölgelerden itibaren Pazartesi günü, yeni yağışlı hava dalgası yurda geliyor. Salı günü Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası Trakya'dan ülkemize giriş yapabilir.

Cumartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Orta Karadeniz'in kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yağış bekleniyor. Yağışlar Doğu Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda kar şeklinde. Rize ve Artvin sahil kesiminde yoğun yağmur varken, bu illerin yüksek kesimlerinde yoğun kar bekleniyor. Marmara, iç bölgeler ve doğu kesimlerde yer yer sis ve pus beklentisi bulunuyor. 

Rüzgar: Doğu Anadolu'nun doğusu ve Güneydoğu Anadolu'da Karayel yer yer 40 km/saate kadar ulaşıyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: 

Marmara: İstanbul -2/9, Bursa -5/10, Bilecik -7/7°C.

Ege: İzmir 1/15, Muğla -3/13, Kütahya -8/9°C.

Akdeniz: Antalya 4/16, Mersin 6/15, Kahramanmaraş -1/9°C.

İç Anadolu: Ankara -9/2, Konya -12/0, Sivas -10/-1°C.

Karadeniz: Bolu -12/4, Samsun 2/10, Rize 2/5°C.

Doğu Anadolu: Malatya -7/3, Erzurum -11/-3, Van -7/1°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep -2/10, Diyarbakır -3/8, Siirt -1/7°C.

Pazar günü beklenen hava durumu

Yağış: Batı ve Orta Karadeniz'in kuzeyi ile Doğu Karadeniz'de yağış bekleniyor. Yağışlar kıyılarda yağmur, yükseklerde kar şeklinde. 
Marmara, iç bölgeler ve doğu kesimlerde yer yer sis ve pus beklentisi bulunuyor. 

Rüzgar: Yurdumuzda önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Marmara Ege ve Akdeniz'de 1-3, İç Anadolu ve Karadeniz'de 2-5, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise 2-4°C sıcaklık artışı bekleniyor. 

Pazartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Yurdumuz yeni bir yağışlı hava dalgasının etkisi altına giriyor. Zamanla Marmara, Ege ve 
Akdeniz'de bölgesel yağış beklentisi var.

Rüzgar: Marmara ve Ege'de Lodos kuvvetli gözüküyor. İç Anadolu'nun batısı, Orta ve Doğu Karadeniz'de ise, güneyli yönlerden yer yer kuvvetli rüzgarlar esebilir.

Sıcaklık: Ülkemizde güneyli hava akımlarıyla birlikte hissedilir derecede sıcaklık artışı bekleniyor. Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 12-16, Ege 12-17, Akdeniz 10-19, İç Anadolu 5-10, Karadeniz'in kıyıları 12-17 iç kesimleri 2-9, Doğu Anadolu 8 -2, Güneydoğu Anadolu 9-15°C bandında.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut verilerde 12 Şubat'ta ılık hava dalgası, 15 Şubat'ta ise soğuk hava dalgası gözüküyor. 15 Şubat'ta gözüken soğuk hava dalgası Marmara'nın iç ve yüksekleri, İç bölgeler, Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'ya kar yapacak düzeyde.

Önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerinde Marmara, Ege, Akdeniz, Doğu Karadeniz'in doğusu, Doğu Anadolu'nun güneyinde yağış miktarları iyi gözüküyor. İç bölgeler, Orta Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yağış miktarları diğer bölgelere göre oldukça az. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

ılık hava dalgası
Daha yeni Daha eski