Doğuda yoğun kar bekleniyor

Yağışlı sistem yurdumuzun doğusuna doğru çekiliyor. Doğu bölgelerde Perşembe gününde birçok noktada yoğun kar yağışı var. Sıcaklıklarda batıdan başlamak üzere Cuma günü hissedilir derecede artış bekleniyor. Hafta sonu ve yeni haftada Perşembe (17 Şubat) gününe kadar yurt genelinde yağış beklenmiyor. Bu süreçte sakin hava koşulları var, gündüz güneş görülse de yurdun büyük bölümünde hava soğuk gözüküyor. Gece ve sabahları yurdumuzda ayaz bekleniyor.

Perşembe günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara'nın doğusu (sabaha kadar yerel), Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz'in doğusu, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var. Yağışlar zamanla yurdumuzun doğusuna doğru çekiliyor.

Yağışlar Doğu Karadeniz'in doğusu, Doğu Anadolu'nun batısı ve güneyi, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda kuvvetli şekilde etkili olabilir.

Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun yüksek yerlerinde yağışlar karla karışık yağmur ve kar şeklinde.

Doğu Karadeniz'in doğusunun yüksekleri, Doğu Anadolu'nun batısı ve güneyi, Güneydoğu Anadolu'nun kuzeyinin ve doğusunun yükseklerinde yoğun kar ihtimali bulunuyor.

Rüzgar: Ege Akdeniz ve İç Anadolu'da kuzeyli, Güneydoğu Anadolu'da ise güneyli yönlerden yer yer kuvvetli rüzgarlar esebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: 

Marmara: İstanbul 2/10, Bursa 0/11, Bilecik -2/5°C.

Ege: İzmir 2/13, Muğla -2/11, Kütahya -5/3°C.

Akdeniz: Antalya 6/16, Mersin 6/15, Kahramanmaraş 3/11°C.

İç Anadolu: Ankara -2/4, Konya -3/3, Sivas -4/0°C.

Karadeniz: Bolu -4/3, Samsun 3/8, Rize 4/8°C.

Doğu Anadolu: Malatya 0/5, Erzurum -5/2, Van -3/3°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 3/10, Diyarbakır 3/7, Siirt 4/6°C.

Cuma günü beklenen hava durumu

Yağış: Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda kar yağışı beklentisi var, bu yağışların zamanla yurdumuzu terk etmesi bekleniyor. Marmara, iç ve doğu bölgelerde yer yer olmak üzere sis ve pus görülebilir. 

Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar beklenmiyor. 

Sıcaklık: Marmara'da 2-5, Ege'de 3-7, Akdeniz'de 2-7, İç Anadolu'da 1-4, Karadeniz'de 2-6, Doğu Anadolu'nun batısı ve Güneydoğu Anadolu'da 1-3°C artış bekleniyor. 

Uzun vadede gözüken hava durumu

15 Şubat'ta ılık hava dalgası, 18 Şubat'ta ise soğuk hava dalgası ihtimali var. 18 Şubat'taki soğuk hava dalgası geldiği taktirde Marmara'nın yüksekleri, iç bölgeler, Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'da kar yağışı ihtimali var. Marmara'da merkezlerde kar görülmesi için, daha kuvvetli soğukların gelmesi gerekiyor. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wxcharts.com

soğuk hava ayaz
Daha yeni Daha eski