Yoğun kar yağışları hangi bölgelerde?

Ülke genelinde soğuklar etkisini sürdürmeye devam ediyor. Salı ve Çarşamba gününde de birçok bölgemizde yoğun kar var. Kar yağışlarının yanı sıra, yurt genelinde kuvvetli buzlanma bekleniyor. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da eğimli yamaçlarda çığ tehlikesine karşı dikkat edilmeli. 

Salı günü beklenen hava durumu

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, Güney ve Doğu Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var. Akdeniz kıyılarında yağmur şeklindeki yağışın, yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülme ihtimali var. Diğer kalan bölgelerde ise yağışların kar şeklinde görülmesi bekleniyor.

Beklenen yağışlar Kıyı Akdeniz'de kuvvetli.

Son hava durumu model verilerine göre ''yer yer'' olmak üzere, İstanbul çevresi, Doğu Marmara, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde yoğun kar yağışı ihtimali bulunuyor. Ayrıca Konya ve Karaman çevresi, Akdeniz'in iç ve yükseklerinde de yoğun kar yağışları gözüküyor.

Rüzgar: Kıyı ve Kuzey Ege ile Marmara'da kuzeyli yönlerden esen rüzgarlar hızını yer yer 50 km/saat ve üzerine çıkarıyor. 

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: 

Marmara: İstanbul -3/2, Bursa -6/2, Bilecik -12/-2°C.

Ege: İzmir -2/6, Muğla -4/3, Kütahya -15/-4°C.

Akdeniz: Antalya 1/8, Mersin 1/6, Kahramanmaraş -4/2°C.

İç Anadolu: Ankara -12/-4, Konya -13/-5, Sivas -19/-4°C.

Karadeniz: Bolu -16/-3, Samsun 0/4, Rize 0/5°C.

Doğu Anadolu: Malatya -8/-2, Erzurum -14/-3, Van -9/-1°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep -9/3, Diyarbakır -6/3, Siirt -4/6°C.

Çarşamba günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara'nın ve Ege'nin batısı dışında kalan bütün bölgelerde yağış ihtimali var. Yağışlar Akdeniz kıyılarında yağmur (sıcaklık uygun olursa yer yer karla karışık yağmur ve kar) şeklinde iken, diğer tüm bölgelerde kar beklentisi bulunuyor.

Son hava durumu model verilerine göre ''yer yer'' olmak üzere, Doğu Marmara, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde yoğun kar yağışı ihtimali gözüküyor. Ayrıca Hatay'ın ve Osmaniye'nin yüksekleri, Kahramanmaraş ve Sivas çevresi, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batı ve orta kesimleri, Güneydoğu Anadolu'nun batısı ve kuzeyinde yoğun kar yağışları bekleniyor. 

Rüzgar: Yer yer olmak üzere Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısında kuzeyli yönlerden esen rüzgarların 40 km/saate kadar çıkması bekleniyor. 
Güneydoğu Anadolu'da ise Keşişleme birçok noktada 50 km/saate ulaşıyor.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor. Ülke genelinde kuvvetli soğuklar var. Kuvvetli buzlanmaya karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut hava durumu model verilerinde 1 Şubat ve 5 Şubat'ta soğuk hava ve kar sistemi ortaya çıkmış durumda. Bu durumlar değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.wetterzentrale.de

yoğun kar yağışı soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski