Yoğun kar yağışı ve tipiye dikkat!

Ülkemiz soğuk havaların etkisinde kalmaya devam ediyor. Çarşamba yurdun büyük kısmında kar bekleniyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yoğun kar yağışı ve tipi hayatı ve ulaşımı olumsuz etkileyebilir. Ülke genelinde gece ve sabahları soğuklar oldukça kuvvetli. Perşembe günü batı bölgelerde sıcaklıklar biraz artıyor. Cuma günü yeni yağışlı hava dalgası batı kesimlerden yurda giriş yapabilir. Soğuk hava dalgası ile birlikte hafta sonu ülke genelinde kar yağışları gözüküyor. Yeni soğuk hava ve kar sistemine dair detaylar sonraki tahminde.

Çarşamba günü beklenen hava durumu

Yağış: Doğu Marmara, İç Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış bekleniyor.

Yağışlar Doğu Akdeniz kıyı kesiminde yağmur, diğer tüm yağış alan yerlerde kar şeklinde. 

Batı Karadeniz'in ve Doğu Karadeniz'in kuzeyi, Doğu Anadolu'nun batısı ve güneyi, ile Güneydoğu Anadolu'da yoğun kar yağışı bekleniyor. 

Rüzgar: Marmara, Ege ve Batı Karadeniz'de Karayel yer yer 40 km/saati aşıyor. İç Anadolu, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu'nun batısında ise kuzeyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var. Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda ise Keşişleme kuvvetli.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle

Marmara: İstanbul -1/4, Bursa -3/2, Bilecik -5/0°C.

Ege: İzmir -1/5, Muğla -6/2, Kütahya -9/-2°C.

Akdeniz: Antalya 2/8, Mersin 2/6, Kahramanmaraş -3/3°C.

İç Anadolu: Ankara -7/0, Konya -8/0, Sivas -12/-3°C.

Karadeniz: Bolu -10/-2, Samsun 1/3, Rize 1/5°C.

Doğu Anadolu: Malatya -8/-3, Erzurum -14/-6, Van -12/-4°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep -5/-1, Diyarbakır -6/0, Siirt -4/-1°C.

Perşembe günü beklenen hava durumu

Yağış: Karadeniz, Doğu Anadolu'nun ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda kar yağışı beklentisi bulunuyor.

Rüzgar: Marmara'nın kuzey ve batısında Lodos yer yer olmak üzere 45 km/saat hızın üzerine çıkıyor.

Sıcaklık: Batı Akdeniz Ege ve Marmara'da 3-6, İç Anadolu'nun batısında 1-3, Batı ve Orta Karadeniz'de 2-3°C sıcaklık artışı var. 

Cuma günü beklenen hava durumu

Yağış: Zamanla batı bölgelerden yeni yağışlı sistem yurda giriş yapıyor. Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısında yağış bekleniyor.

Yağışlar Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile zamanla Marmara'da kar şeklinde.

Rüzgar: Güney ve Doğu Marmara, Ege, İç Anadolu ile Karadeniz'de güneyli yönlerden esen rüzgarlar yer yer 50 km/saate kadar ulaşıyor.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 4-12, Ege 3-13, Akdeniz 4-14, İç Anadolu 6 -3, Karadeniz 10 -4, Doğu Anadolu -2 -13, Güneydoğu Anadolu 3 -4°C bandında.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut verilerde Ocak ayını soğuk hava ve kar yağışlarıyla tamamlayacağız gibi gözüküyor. 27 Ocak, 30 Ocak ve 3 Şubat'ta soğuk hava ve kar dalgaları ortaya çıkmış durumda. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski