Yeni yılın ilk hafta sonunda hava nasıl?

Ülkemiz yeni yıla soğuk hava ile girdi. Kuzeyli hava akımlarıyla birlikte sıcaklıklarda düşüşler başladı. Pazar günü ülke geneline yayılan yağışlar, Pazartesi zamanla yurdumuzu terk ediyor. Bu yağışlı sistemde Doğu Marmara'nın yüksek dağları, iç bölgelerin ve Karadeniz'in yüksekleri ile Doğu Anadolu'da kar yağışları görülebilir. Pazartesi günü batıdan başlamak üzere hissedilir derecede sıcaklık artışı gözüküyor. Perşembe gününe kadar Kıyı Karadeniz, Marmara, Batı Ege ile Akdeniz'in kıyılarında sıcaklıkların yer yer olmak üzere 20°C'ye kadar çıkma olasılığı var. Yurdumuzun iç kesimlerinde bile sıcaklıkların 15°C'ye yaklaşması bekleniyor.

Cumartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Zamanla Orta ve Doğu Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Sivas çevresi, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yağış ihtimali bulunuyor. Yağışlar Doğu Marmara'nın yüksek dağları, Batı ve Orta Karadeniz'in yüksek kesimleri, Doğu Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ile doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olabilir.

Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 5/11, Bursa 6/11, Bilecik 1/8°C.

Ege: İzmir 8/16, Muğla 4/15, Kütahya 0/9°C.

Akdeniz: Antalya 9/19, Mersin 10/19, Kahramanmaraş 2/14°C.

İç Anadolu: Ankara 1/8, Konya -1/10, Sivas -5/6°C.

Karadeniz: Bolu -1/7, Samsun 7/10, Rize 6/11°C.

Doğu Anadolu: Malatya -5/5, Erzurum -14/-1, Van -10/0°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 1/10, Diyarbakır -4/6, Siirt -1/7°C.

Pazar günü beklenen hava durumu

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, İç Ege, Akdeniz'in batısı ve iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var. Yağışlar Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli. Ayrıca yağışlar Doğu Marmara'nın yüksek dağları, İç bölgelerin yüksek yerleşimleri, Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun yüksek dağlık kesimlerinde kar şeklinde görülebilir.

Rüzgar: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz'de kuzeyli yönlerden yer yer olmak üzere 40-50 km/saate ulaşan rüzgarlar var.

Sıcaklık: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz'de 1-4°C sıcaklık düşüşü bekleniyor.

Pazartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Erzurum'un kuzeyi, Ardahan çevresi, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yağış ihtimali var. Yağışlar Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur, diğer kalan yerlerde kar şeklinde. Ayrıca bu yağışlar zamanla etkisini kaybediyor. 

Rüzgar: Lodos Kuzey Marmara'da yer yer 30 km/saat hızın üzerine çıkıyor.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 10-15, Ege 11-17, Akdeniz 12-18, İç Anadolu 1-8, Karadeniz 14 -1, Doğu Anadolu 5 -9, Güneydoğu Anadolu 6-12°C bandında.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda uzun vadedeki kararsız durumlar sürüyor. Her gün değişimler meydana geliyor. Şu anki durumda 12 Ocak ve 15 Ocak'ta soğuk hava dalgaları var. 12 ve 15 Ocak'taki bu soğuk hava sistemlerinde Marmara, Karadeniz, iç bölgeler ve Doğu Anadolu'da kar ihtimali bulunuyor. 

Uzun vadedeki yağış durumlarına baktığımızda ise Ocak ayının ilk 15 günündeki toplam yağış verilerinde Marmara, Ege'nin ve Akdeniz'in kıyıları ile Karadeniz'in kuzey kesimlerinde yağış miktarları fena değil. İç bölgeler ve Doğu Anadolu'da ise yağış miktarları oldukça düşük gözüküyor.

Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır. 

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://previsioni.meteogiornale.it

soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski