Sıcaklıklar hissedilir derecede artıyor

Ülkemiz Kuzey Afrika üzerinden gelen ılık hava dalgasının etkisi altına giriyor. Sıcaklıklar yurdumuzun orta ve batı bölgelerinde mevsim normallerini yer yer 10-15°C kadar aşabilir. 

Salı günü beklenen hava durumu

Yağış: Sivas ve Muğla çevresi, Doğu Akdeniz'in doğusu, Batı Karadeniz'in kuzeyi, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yağış beklentisi var. 

Yağışlar Sivas çevresi, Orta Karadeniz'in yüksek kesimleri, Doğu Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda kar şeklinde görülebilir. Ayrıca Rize ve Artvin çevresinde yer yer kuvvetli yağış bekleniyor.

Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar gözükmüyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 8/15, Bursa 2/17, Bilecik 1/14°C.

Ege: İzmir 8/20, Muğla 1/16, Kütahya -2/9°C.

Akdeniz: Antalya 9/20, Mersin 8/19, Kahramanmaraş 3/14°C.

İç Anadolu: Ankara -1/11, Konya -1/12, Sivas -8/5°C.

Karadeniz: Bolu 0/9, Samsun 8/13, Rize 4/11°C.

Doğu Anadolu: Malatya -2/8, Erzurum -13/0, Van -11/2°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 0/14, Diyarbakır -3/9, Siirt -3/9°C.

Çarşamba günü beklenen hava durumu

Yağış: Sabah saatlerine kadar Rize ve Artvin çevresi, zamanla ise Kıyı Ege ve Akdeniz kıyılarında yerel yağış beklentisi var. 

Rüzgar: Kıyı Ege ve Marmara'da güneyli yönlerden, yer yer 40-50 km/saate ulaşan rüzgarlar var.

Sıcaklık: Ülke genelinde sıcaklıklarda 1-4°C artış bekleniyor. Marmara, Batı Ege, Akdeniz kıyıları, Orta ve Batı Karadeniz kıyılarında 20°C'ye kadar ulaşan yerler olabilir.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda 13 Ocak'ta soğuk hava dalgası gözüküyor. Bu sistem geldiği taktirde Marmara (iç ve yüksekleri daha şanslı), iç bölgeler ve Doğu Anadolu'da kar ihtimali bulunuyor. Ocak ayının ilk yarısı kar ve soğuk hava bakımından pek iyi gözükmüyor. Ayın ikinci yarısında Marmara dahil olmak üzere, kuvvetli denebilecek en az bir soğuk hava ve kar sisteminin gelme olasılığı var. 

Yağış durumlarına baktığımızda ise önümüzdeki 15 günlük periyot boyunca Marmara, Kıyı Ege ve Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güneyi ve Doğu Karadeniz'de yağış miktarları iyi gözüküyor. Özellikle Kıyı Ege ile Akdeniz kıyılarında sel ve su baskınlarına yol açabilecek yağışlı sistemler oluşabilir. İç bölgelerde ise maalesef yine yağış miktarları oldukça düşük gözüküyor. 

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://previsioni.meteogiornale.it

ılık hava dalgası
Daha yeni Daha eski