Kuvvetli yağışlara dikkat!

Orta Akdeniz'den gelen yağışların üzerine, Çarşamba günü Ukrayna ve Balkanlar'daki soğuk hava dalgası ülkemize giriş yapıyor. Bu soğuk hava dalgası ile birlikte Marmara, Karadeniz, iç bölgeler ve Doğu Anadolu'da kar yağışları görülebilir. Soğuk hava sistemi sıcaklıkları yer yer 10°C'den fazla düşürüyor. Orta Akdeniz'de bulunan derin alçak basınç alanı ise önümüzdeki 2 gün boyunca Akdeniz'de yoğun yağışlara neden olabilir. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı mutlaka tedbirli ve dikkatli olunmalı.

Salı günü beklenen hava durumu

Yağış: Zamanla, Doğu Anadolu'nun doğusu ve Doğu Karadeniz'in doğusu dışında kalan bütün bölgelerde yağış ihtimali var. Bu yağışlar çoğu bölgede yerel olarak gözüküyor. 

Yağışların Marmara'nın batısı (yerel), Batı Ege ve Akdeniz'de kuvvetli olması bekleniyor.
Ayrıca Toros dağlarının yüksek kesimleri, İç Anadolu'nun doğusunun yüksekleri, Doğu Anadolu'nun batısı, Gümüşhane ile Bayburt çevresinde yağışlar karla karışık yağmur ve kar şeklinde.

Rüzgar: Güney Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ile doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar görülebilir. 
Marmara'da ise Poyraz'ın kuvvetli esmesi bekleniyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 7/12, Bursa 6/14, Bilecik 3/13°C.

Ege: İzmir 9/14, Muğla 3/9, Kütahya 2/10°C.

Akdeniz: Antalya 8/14, Mersin 8/16, Kahramanmaraş 4/10°C.

İç Anadolu: Ankara 3/13, Konya 3/12, Sivas 0/7°C.

Karadeniz: Bolu 1/11, Samsun 9/17, Rize 8/18°C.

Doğu Anadolu: Malatya 1/8, Erzurum -10/3, Van -6/4°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 2/10, Diyarbakır 1/11, Siirt 1/8°C.

Çarşamba günü beklenen hava durumu

Yağış: Bütün bölgelerde yağış beklentisi var. 

Yağışlar Marmara'nın güney ve doğusu, Karadeniz'in orta ve batısı, Doğu Anadolu'nun batı kesimleri, İç Anadolu'nun kuzey ve güney kesimleri, Akdeniz, İstanbul ve Muğla çevresinde kuvvetli.

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu, İç Anadolu'nun yükseklerinde yağışlar karla karışık yağmur ve kar şeklinde. Ayrıca zamanla soğumaya bağlı olarak Marmara (İstanbul dahil), İç Ege ve Batı Karadeniz'de yağışın karla karışık yağmur ve kara dönmesi bekleniyor.

Rüzgar: İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar görülebilir. Marmara ve Kuzeybatı Ege'de Poyraz kuvvetli esiyor.

Sıcaklık: Marmara'da 5-9, Ege'de 2-5, İç Anadolu'da 1-5, Batı Karadeniz'de 5-8, Orta ve Doğu Karadeniz Doğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Güneydoğu Anadolu'da 1-3°C düşüş bekleniyor.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda 20 Ocak'ta soğuk hava ve kar sistemi ihtimali ortaya çıktı. Bu sistem geldiği taktirde Marmara, İç bölgeler, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kar olasılığı var. 

Uzun vadedeki yağış durumlarına baktığımızda ise önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerinde ülkemizin büyük bir bölümünde yağış miktarları iyi. Sadece iç bölgelerde yağış miktarları biraz az gözüküyor. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır. 

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.wxcharts.com

Daha yeni Daha eski