Kuvvetli kış koşullarına dikkat!

Ülkemiz Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girdi. Pazar günü Ukrayna-Romanya üzerinden daha kuvvetli soğuklar ülkemize iniyor. Soğuklar Pazar gününden itibaren daha da kuvvetlenebilir. Hafta sonu yurdun büyük bir bölümünde yoğun kar yağışı gözüküyor. Yeni haftada ülkemizde kuvvetli soğukların devam etmesi beklenmektedir.

Cumartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Trakya'nın güneyi, İstanbul çevresi, Güney ve Doğu Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ile Güneydoğu Anadolu'nun batısında yağış bekleniyor. 

Yağışlar Muğla çevresi, Samsun'un kıyıları ve Kıyı Akdeniz'de yoğun yağmur şeklinde. 

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı, Akdeniz'in iç ve yüksekleri, Orta Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri, Batı Karadeniz, Ege'nin iç ve yüksekleri, İç Anadolu, Güney ve Doğu Marmara ile İstanbul'da kar bekleniyor.

Beklenen kar yağışları Akdeniz'in iç ve yüksekleri, İç Anadolu'nun batısı, İç Ege, Orta Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Batı Karadeniz ve Doğu Marmara'da yoğun olarak gözüküyor.

Rüzgar: Batı Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun batısı ve kuzeyi, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: 

Marmara: İstanbul  0/3, Bursa -1/2, Bilecik -2/0°C.

Ege: İzmir 5/9, Muğla 3/8, Kütahya -3/1°C.

Akdeniz: Antalya 6/11, Mersin 5/11, Kahramanmaraş -4/4°C.

İç Anadolu: Ankara -2/2, Konya -3/2, Sivas -14/1°C.

Karadeniz: Bolu -4/0, Samsun 4/7, Rize 1/10°C.

Doğu Anadolu: Malatya -18/-3, Erzurum -21/-4, Van -14/-4°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep -6/1, Diyarbakır -14/0, Siirt -9/0°C.

Pazar günü beklenen hava durumu

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun batı ve orta kesimleri ile Karadeniz'de yağış bekleniyor. 

Orta ve Doğu Marmara, İç Ege,  Akdeniz'in iç ve yüksekleri, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun batı ve orta kesimleri, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç ve yükseklerinde yağışlar kar şeklinde.

Orta ve Doğu Akdeniz kıyılarında yoğun yağmur bekleniyor. 

Batı ve Orta Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında yoğun kar görülebilir.

Rüzgar: Doğu Akdeniz kıyıları, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun batı kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var. Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı, Batı ve Orta Karadeniz'de ise kuzeyli yönlerden esen rüzgarlar 40 km/saati yer yer geçiyor.

Sıcaklık: Marmara'da 1-3, Ege'de 5-9, İç Anadolu'da 2-7, Batı ve Orta Karadeniz'de 2-5, Doğu Karadeniz'in kuzeyinde 1-3°C sıcaklık düşüşü bekleniyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz'de ise 2-5°C sıcaklık artışı var.

Pazartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, Güney ve Batı Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Akdeniz'in doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış bekleniyor. 

Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları, Hatay çevresi ve Doğu Karadeniz sahil kesiminde yağışlar, yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde. Diğer tüm yağış alan bölgelerde ise kar yağışı bekleniyor.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ile Marmara'nın kuzey ve batısında Poyraz, Doğu Anadolu'nun batısı ve Güneydoğu Anadolu'da ise Keşişleme yer yer 40-50 km/saate kadar çıkıyor.

Sıcaklık: 
Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 3 -3, Ege 7 -5, Akdeniz 10 -3, İç Anadolu -4 -7, Karadeniz 5 -3, Doğu Anadolu 2 -5, Güneydoğu Anadolu 1-4°C bandında.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut verilerde Ocak ayını ülkemiz aşırı soğuk havalar ve kar yağışları ile kapatabilir. Şubat ayına ise soğuk hava ve kar yağışlarıyla başlangıç yapabiliriz. 1 Şubat'ta soğuk hava ve kar sistemi olasılığı bulunuyor. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.wxcharts.com

şiddetli soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski