Kuvvetli ayaza dikkat!

Ülkemizde soğuk hava etkisini sürdürüyor. Kuzey ve doğu bölgelerde kar yağışları Perşembe günü de görülebilir. Cuma günü kar yağışı, yurdumuzun doğusuna çekiliyor. Batı bölgelerden itibaren sıcaklıklar Cuma'dan artışa geçiyor. Hafta sonu yeni bir yağışlı sistem ülkemize giriş yapabilir. Ayrıca havanın açmasıyla iç ve doğu bölgeler başta olmak üzere gece ayazı kuvvetleniyor, yurt genelinde buzlanma bekleniyor.

Perşembe günü beklenen hava durumu

Yağış: İstanbul, Doğu Marmara, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz'in doğusu, Karadeniz Karaman-Sivas hattı, Doğu Akdeniz'in doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var. 

Yağışlar Ordu sahil kesimi Doğu Karadeniz kıyılarında karla karışık yağmur ve kar, Hatay ve Osmaniye çevresinde yağmur yer yer karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde. Diğer yağış alan tüm bölgelerde kar beklentisi var. Ayrıca zamanla, görülen yağışlar etkisini kaybetmeye başlıyor.

Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz'in kuzeyi, Doğu Anadolu'nun güneyi ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yoğun kar yağışları gözüküyor.

Rüzgar: Kuzeyli yönlerden esen rüzgarlar, Akdeniz ve İç Anadolu'nun güneyinde yer yer kuvvetli esebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: 

Marmara: İstanbul -4/4, Bursa -5/3, Bilecik -6/2°C.

Ege: İzmir -1/9, Muğla -6/6, Kütahya -11/-1°C.

Akdeniz: Antalya 0/12, Mersin 3/13, Kahramanmaraş -1/4°C.

İç Anadolu: Ankara -12/-2, Konya -13/-3, Sivas -9/-2°C.

Karadeniz: Bolu -10/0, Samsun 0/5, Rize 0/5°C.

Doğu Anadolu: Malatya -5/1, Erzurum -8/-3, Van -7/0°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep -1/4, Diyarbakır -1/3, Siirt 0/3°C.

Cuma günü beklenen hava durumu

Yağış: Hatay çevresi, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yağış bekleniyor. Yağışlar Hatay çevresi ve Güneydoğu Anadolu'nun alçak kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar, Doğu Anadolu'nun doğusunda kar şeklinde. Yurdun büyük kısmında güneş görülebilir. İç bölgelerde yer yer sis ve pus ihtimali var.

Rüzgar: Trakya ve İstanbul'da Lodos yer yer 40 km/saati aşıyor. 

Sıcaklık: Ege ve Marmara'da 2-4, Batı Karadeniz'de 1-3°C sıcaklık artışı var. İç Anadolu'nun güney ve doğusunda 2-4, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde 3-5, Doğu Anadolu'da 2-5°C sıcaklık düşüşü bekleniyor.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut hava durumu model verilerinde 3 Şubat'ta soğuk hava dalgası olasılığı var. Bu sistemde Marmara'nın yüksekleri, Karadeniz'in yüksekleri, iç ve doğu bölgelerde kar gözüküyor. Marmara merkezlerde kar durumu sıcaklığa bağlı. Şubat'ın ilk 10 gününde ülke genelinde bol yağışlar gözüküyor. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wxcharts.com

kuvvetli ayaz
Daha yeni Daha eski