Hafta sonu hava nasıl?

Ülkemizde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Orta Akdeniz'den gelen yağışlı hava ile yurdumuzun güney bölgelerinde kuvvetli yağışlar görülebilir. Çarşamba Balkanlar üzerinden yurdumuza giriş yapması muhtemel soğuk hava dalgası birlikte Marmara dahil olmak üzere kar gelme ihtimali var. Detaylar netleştikçe ilerleyen tahminlerde sizlerle.

Cumartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Zamanla Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Eskişehir ve Ankara çevresi ile Batı Karadeniz'in batısında yerel olmak üzere yağış beklentisi var. 

Yağışlar, Muğla ve Antalya çevresinde kuvvetli olarak görülebilir.

Rüzgar: Batı Akdeniz kıyıları ile İç Anadolu'nun güneyinde, güneyli yönlerden esen rüzgarlar yer yer 40-50 km/saate çıkıyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 7/13, Bursa 6/15, Bilecik 5/14°C.

Ege: İzmir 10/18, Muğla 6/13, Kütahya 1/12°C.

Akdeniz: Antalya 10/16, Mersin 11/20, Kahramanmaraş 5/15°C.

İç Anadolu: Ankara 3/12, Konya 2/13, Sivas -3/8°C.

Karadeniz: Bolu 1/11, Samsun 9/14, Rize 7/15°C.

Doğu Anadolu: Malatya -2/8, Erzurum -15/1, Van -8/3°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 4/13, Diyarbakır -1/12, Siirt -1/11°C.

Pazar günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve batısı, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun batısı ve Güneydoğu Anadolu'da bölgesel yağış geçişleri beklentisi var.

Yağışlar Güneybatı Ege ve Akdeniz'de kuvvetli olarak gözüküyor. Ayrıca Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun batısında karla karışık yağmur ve kar yağışları görülebilir.

Rüzgar: Kıyı Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar bekleniyor.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor.

Pazartesi günü beklenen hava durumu

Rüzgar: Ege ve Akdeniz kıyıları, İç Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden yer yer kuvvetli rüzgarlar esebilir.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor. Ülke genelinde sıcaklıklar mevsim normallerini aşıyor. Kıyı Akdeniz, Batı Ege, Marmara ve Kıyı Karadeniz'de hava oldukça ılık. Bu bölgelerde birçok noktada sıcaklıklar 20°C'ye yaklaşıyor.

Yağış: Marmara'nın batısı, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var.

Yağışlar Kıyı Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve batı kesimlerinde kuvvetli olarak gözüküyor. İç Anadolu'nun doğusunun yüksek kesimleri, Güneydoğu Anadolu'nun dağları, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde yağış bekleniyor.

Kar durumu nasıl?

Geçtiğimiz tahminlerde gözüken soğuk hava ve kar sistemi biraz daha güçlendi. Mevcut hava durumu model verilerinde 12 Ocak'ta yurdumuza Balkanlar üzerinden gelmesi muhtemel soğuk hava dalgası girişi var. Bu soğuk sistemde Marmara, Ege'nin yüksekleri ve iç kesimleri, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu'da kar yağışları görülebilir. Bu soğuk sistem girişi ile birlikte ülkemizde 1 haftalık periyot oldukça soğuk geçebilir. 

Uzun vadede gözüken hava durumu

20 Ocak'ta ılık hava dalgası gözükürken, 23 Ocak'ta Balkanlar üzerinden soğuk hava ve kar dalgası ihtimali ortaya çıktı. 

Uzun vadedeki yağış durumlarına baktığımızda ise önümüzdeki 15 günlük toplam yağış verilerinde Marmara, Karadeniz'in kuzeyi, Batı Ege, Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneyinde yağış miktarları oldukça iyi gözüküyor. İç bölgelerde de geçtiğimiz günlerdeki verilere nazaran yağış miktarlarında biraz da olsa artışlar var. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır. 

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.meteociel.fr 

balkanlar soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski