Hafta sonu hava durumu nasıl?

Ülkemiz Avrupa'da bulunan kuvvetli yüksek basınçtan dolayı Karadeniz üzerinden yağışlar almaya devam ediyor. Hafta sonunda Karadeniz'in kuzey kesimlerinde yoğun kar yağışları bekleniyor. İç bölgeler ve Doğu Anadolu'da ise önümüzdeki günlerde kuvvetli ayaz var. Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda sıcaklıklar yer yer -25°C'nin altına düşebilir. Pazartesi günü batı bölgelerden itibaren biraz sıcaklık artışı olsa da, Salı günü gelen soğuk hava dalgası ile birlikte yurt geneline kar gelme ihtimali var. Ocak ayının 2. yarısı soğuk hava, yağış ve kar bakımından şu anki verilerde oldukça iyi gözüküyor.

soğuk hava dalgası

Cumartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Doğu Marmara, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Doğu Anadolu'nun doğu ve kuzey kesimlerinde zamanla yağış beklentisi var. 

Yağışlar Doğu Marmara (yer yer), Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Doğu Anadolu'nun doğu ve kuzeyinde kar şeklinde. 

Ayrıca Karadeniz'in kuzeyinde yoğun kar yağışı bekleniyor. Karadeniz sahil kesiminde kar yağışı için belirleyici etken sıcaklık. Sıcaklığın düştüğü yerlerde sahilde bile kar yağışı görülebilir.

Rüzgar: Kuzeyli yönlerden esen rüzgarlar Kıyı Ege ve Marmara'da 30-40 km/saate kadar ulaşıyor. Karadeniz'de Karayel, İç Anadolu'da Karayel ve Yıldız, Orta Akdeniz'de Karayel kuvvetli esebilir. 

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 1/7, Bursa -3/7, Bilecik -4/2°C.

Ege: İzmir 2/13, Muğla -2/12, Kütahya -6/2°C.

Akdeniz: Antalya 5/16, Mersin 6/16, Kahramanmaraş 1/12°C.

İç Anadolu: Ankara -5/3, Konya -7/4, Sivas -11/1°C.

Karadeniz: Bolu -5/1, Samsun 2/8, Rize 1/7°C.

Doğu Anadolu: Malatya -5/6, Erzurum -20/-4, Van -12/-1°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep -2/11, Diyarbakır -4/10, Siirt -2/6°C.

Pazar günü beklenen hava durumu

Yağış: Doğu Marmara, Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yağış bekleniyor. 

Yağışlar, Doğu Marmara, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda kar şeklinde. Ayrıca Karadeniz'in kuzeyinde yoğun kar yağışı beklentisi var.

Rüzgar: Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de kuzeyli yönlerden esen rüzgarlar hızını yer yer 40 km/saatin üzerine çıkarabilir.

Sıcaklık: Ülke genelinde 2-5°C'lik bir sıcaklık düşüşü bekleniyor.

Pazartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda kar beklentisi bulunuyor. Bu yağışlar öğle saatlerinden itibaren yurdu terk ediyor. 

Rüzgar: Önemli bir rüzgar beklenmiyor. 

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 5-12, Ege 5-14, Akdeniz 9-15, İç Anadolu 5 -1, Karadeniz 7 -5, Doğu Anadolu 1 -10, Güneydoğu Anadolu 3-7°C bandında.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut model verilerinde 22 Ocak'ta İskandinav kökenli, 25 Ocak'ta ise Rusya'dan Sibirya kökenli soğuk hava dalgalarının yurdumuza gelme ihtimali var. Bu soğuk hava dalgaları geldiği taktirde yurt genelinde kar yağışları görülebilir. 25 Ocak'ta gelmesi muhtemel soğuk hava dalgası oldukça kuvvetli gözüküyor, sistem gelirse ülkemizin tamamında kuvvetli soğukların yaşanma olasılığı var. Ayın son 10 gününde değişim olmazsa ülkemizde kuvvetli kış koşullarının yaşanma ihtimali bulunmakta. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.meteociel.fr

https://www.wetterzentrale.de

kuvvetli soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski