Avustralya'da sel felaketi yaşanıyor

Avustralya’yı tropikal siklon Seth vurdu. Queensland eyaletinin güneyinde 650 mm yağmur düştü.

australia queensland flood

Avustralya’nın Queensland eyaletini vuran tropikal fırtına Seth hayatı olumsuz etkiliyor. Queensland'deki acil servisler, Cumartesi sabahı erken saatlerde Gympie yakınlarında sel sularına kapılıp sürüklenen 14 yaşındaki bir kızı arıyor. Polis, Booubyjan'daki Burnett Otoyolu ve Murgon Gayndah Yolu yakınında bir erkek ve genç kızın sele yakalandığı ihbarına çağrıldı. Çift, araç sürüklenmeden önce araçtan çıkmayı başardı. Cumartesi öğleden sonra 40 yaşındaki bir adam bir ağaca tutunmuş olarak bulunduğu yerden kurtarıldı. Yine Cumartesi günü erken saatlerde polis, Cuma gecesi Kanigan'da sel suları altında kalan 22 yaşındaki Sunshine Coast'lu bir genci arabasının içinde ölü buldu. Woolooga kasabasında ise sel sularından kurtarılan dört kişi uçakla Bundaberg Hastanesine kaldırıldı. 

Maryborough sakinleri, yağmur yağmaya devam ederken, Pazar sabahı Mary Nehri'nde dokuz metreyi aşması beklenen büyük sel için acil durum uyarısı aldı. Bir CBD sel bariyeri inşaatı devam ederken, kentin Brolga Tiyatro ve Kongre Merkezi'nde bir tahliye mola merkezi açıldı.

Aşırı yağışlar, bazı bölgelerde 24 saat içinde 650 milimetreye kadar yağış bırakarak nehir yüksekliklerini 16,75 metreye çıkardı. Brisbane'in 200 km kuzeyindeki Kanigan Dağı'na 650 mm'den fazla yağmur düştüğü belirtildi.

Meteoroloji Bürosu tahmincisi Laura Boekel, yağmurun çoğunun Gympie ve Tiaro arasında "çok lokalize" olduğunu ve şelalenin yoğunluğunu "inanılmaz derecede nadir" olarak nitelendirdi.

"Orada bu kadar uzun süre kalan gök gürültülü fırtınaları çok nadiren görüyoruz, 12 saatte 600 mm'den fazla yağmur gördüler, kısa sürede gerçekten olağanüstü miktarda yağmur yağdı'' dedi.

Fırtınadan dolayı birçok bölgede elektrik kesintileri de yaşanıyor. Elektrik arıza ekipleri hava koşullarından dolayı sahaya ulaşmakta güçlük çekiyor, bu yüzden arızalara da müdahale edilmesi gecikiyor. Tiaro ve Miva kasabaları acil sel uyarısı aldı ve Bruce Otoyolu sel suları tarafından ulaşıma kapansa da ekipler yolu yeniden ulaşıma açtı. Polis Komiser Yardımcısı Steve Gollschewski, yağmur yağmaya devam ederken otoyolun tekrar kapatılabileceği konusunda uyardı. Selden dolayı bazı yollar ağır hasar alırken, yetkililer vatandaşların zorunlu olmadıkça yollara çıkmamasını istedi.

Maryborough sular altında kalıyor. Fraser Sahili Belediye Başkanı George Seymour, ABC Radyo Brisbane'e Maryborough merkezinin Pazar günü sular altında kalacağını söyledi.

"Maryborough CBD'nin potansiyel bir büyük taşkınına bakıyoruz. Bu yüzden şu anda köprüleri kapatmak ve CBD'de taşkın bariyeri sistemini kurmak için tüm prosedürleri izliyoruz" dedi.

Queensland eyalet genelinde 75'ten fazla yardım çağrısı yapıldı. Goomeri, Kilkivan ve Woolooga için Cumartesi öğleden sonra "önemli sel" uyarısı yapıldı ve bu bölgelerin sakinlerini evlerinde kalmaya çağıran bir acil durum uyarısı yayınlandı. 

Kaynak ve Fotoğraflar: https://www.abc.net.au/news/2022-01-08/queensland-flooding-rain-wide-bay-burnett-ex-cyclone-seth/100745466

australia queensland flood

australia queensland flood

Daha yeni Daha eski