Yağışlar o bölgelerde kara dönüyor

Ülkemizde yağışlı günler devam ediyor. Soğuk havanın gelmesi birlikte yüksek kesimler, iç bölgeler ve Doğu Anadolu'da yağışlar kar şekline dönüyor. Ülkemiz önümüzdeki iki haftalık periyotta hem Karadeniz'den hem de Orta Akdeniz'den gelen yağışlı hava dalgalarının etkisi altında kalabilir. Bu yağışlı sistemlerle birlikte soğuk havaların da yurdumuzda etkili olması bekleniyor. 

Perşembe günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Kuzey ve Doğu Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve batısında yağış ihtimali var. Yağışlar Doğu Akdeniz'de yoğun sağanaklar şeklinde. Ayrıca Marmara'nın iç ve yüksekleri, İç Ege, Akdeniz'in yüksek dağlık alanları, İç Anadolu, Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu Anadolu'nun batısı ve güneyinde karla karışık yağmur ve kar yağışı görülebilir.

Rüzgar: Marmara'da Karayel, Tokat ve Sivas çevresi Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun batısında Keşişleme yer yer olmak üzere 40 km/saati geçebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 4/7, Bursa 3/6, Bilecik 1/4°C.

Ege: İzmir 7/11, Muğla 2/11, Kütahya -1/3°C.

Akdeniz: Antalya 8/15, Mersin 9/15, Kahramanmaraş 5/10°C.

İç Anadolu: Ankara 1/5, Konya 1/5, Sivas 2/6°C.

Karadeniz: Bolu -1/4, Samsun 9/13, Rize 9/14°C.

Doğu Anadolu: Malatya 2/9, Erzurum -3/5, Van -2/8°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 5/10, Diyarbakır 2/12, Siirt 4/12°C.

Cuma günü beklenen hava durumu

Yağış: Güneybatı Ege ve Batı Akdeniz'in batısı dışında kalan bütün bölgelerde yağış ihtimali var. Yağışlar Kuzeydoğu Marmara, Düzce, Zonguldak, Bartın, Bitlis, Batman, Siirt, Şırnak ve Hakkari çevresinde yoğun şekilde etkili olabilir. 
Ayrıca Marmara'nın iç ve yüksekleri, İç Ege, Akdeniz'in yüksek dağlık alanları, İç Anadolu, Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor.

Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: İç Anadolu'da 1-3, Karadeniz'de 2-5, Doğu Anadolu'da 3-6, Güneydoğu Anadolu'da 2-7°C düşüş var.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Aralık ayının son 10 gününde ülkemizde soğuk havalar gözükmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerdeki duruma göre bu soğuklar biraz zayıfladı. 24 Aralık'ta Rusya üzerinden gelmesi muhtemel soğuk hava dalgasında Marmara, Karadeniz'in iç ve yüksekleri, İç Ege, İç Anadolu, Akdeniz'in iç kesimleri, Güneydoğu Anadolu'nun yüksek rakımlı yerleşimleri ve Doğu Anadolu'da kar yağışları görülebilir. 

Yağış durumlarına baktığımızda ise uzun vadede 23 ve 25 Aralık'ta yağışlı sistemler gözüküyor. Yağış miktarlarında ise ayın geri kalanında özellikle Karadeniz'in kuzeyi, Güney ve Doğu Marmara, Kıyı Ege, Akdeniz ile Doğu Anadolu'nun güneyinde bol miktarda yağışlar ortaya çıkmış durumda.

Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://previsioni.meteogiornale.it

soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski