Soğuk hava dalgasına dikkat!

Ülkemiz yeni gelen soğuk hava dalgasının etkisi altına girdi. Yurdumuzun kuzey, iç ve doğusunda bu soğuk hava dalgasıyla birlikte hissedilir derecede sıcaklık düşüşleri var. Özellikle havanın açmasıyla iç bölgeler ve Doğu Anadolu'da kuvvetli gece ayazı etkili olabilir. İç bölgelerde -15, Doğu Anadolu'da ise -25°C'ye kadar düşen yerler gözüküyor. Marmara'nın iç kesimlerinde -5°C'nin altına düşen yerler beklenmekte. Hafta sonu batı bölgelerden başlamak üzere hissedilir derecede sıcaklık artışı yaşanabilir.

Salı günü beklenen hava durumu

Yağış: Doğu Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Akdeniz'in doğusu, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'da yağış ihtimali var. 

Doğu Marmara (yer yer), Batı Karadeniz'in kuzey kesimleri, Doğu Karadeniz'in kuzeyi ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yağışlar kuvvetli olarak görülebilir. 

Doğu Marmara, Batı Karadeniz, İç Ege, İç Anadolu, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'nun yükseklerinde kar yağışı görülebilir. 

Rüzgar: Doğu Anadolu'nun doğusu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos yer yer olmak üzere kuvvetli. İç Anadolu'da ise Günbatısı ve Karayel 30-40 km/saate kadar çıkıyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 1/5, Bursa 0/5, Bilecik -1/3°C.

Ege: İzmir 6/11, Muğla 0/9, Kütahya -5/0°C.

Akdeniz: Antalya 7/15, Mersin 7/15, Kahramanmaraş 1/7°C.

İç Anadolu: Ankara -4/0, Konya -5/1, Sivas -7/-2°C.

Karadeniz: Bolu -4/0, Samsun 4/8, Rize 5/8°C.

Doğu Anadolu: Malatya 1/6, Erzurum -5/-1, Van -3/2°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 2/8, Diyarbakır 2/6, Siirt 0/5°C.

Çarşamba günü beklenen hava durumu

Yağış: Doğu Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yağış ihtimali var. Yağışlar Doğu Karadeniz'in kuzeyinde kuvvetli. Orta ve Doğu Karadeniz sahil kesimi dışında kalan yağış alan bölgelerde kar yağışı bekleniyor.

Rüzgar: Önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Karadeniz, İç ve Doğu Anadolu'da 2-6, Güneydoğu Anadolu'da 3-4, Akdeniz'de 1-3°C sıcaklık düşüşü var.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda uzun vadedeki kararsız durumlar sürüyor. Geçtiğimiz günlerde kaybolan soğuk hava ve kar sistemi yeniden gözüktü. Şu anki durumda 31 Aralık'ta Balkanlar üzerinden gelmesi muhtemel soğuk hava ve kar dalgası ortaya çıkmış durumda. Detaylar ilerleyen tahminlerde.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteociel.fr

sibirya soğukları
Daha yeni Daha eski