Şiddetli sağanaklara dikkat!

Yurdumuzun batısında güneyli rüzgarlarla birlikte ılık hava etkili olurken, özellikle Doğu Anadolu'da yüksek basınç kuvvetli ayaza yol açıyor. Bölgenin doğusunda sıcaklıklar yer yer -30°C'ye kadar yaklaşıyor. Batı Ege ve Akdeniz'de ise alçak basınç sisteminden dolayı yoğun sağanaklar bekleniyor. Özellikle Antalya çevrelerinde şiddetli sağanaklar olumsuz durumlara yol açabilir. Hafta sonu yağışlar etki alanını genişletirken sıcaklıklarda ülke genelinde düşüşler bekleniyor.

şiddetli yağış


Perşembe günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de yağış beklentisi bulunuyor.

Yağışlar Batı Ege ve Batı Akdeniz'de yoğun sağanaklar şeklinde. Batı Akdeniz'in yüksek dağlık alanlarında yoğun kar yağışı ihtimali var.

Yer yer olmak üzere Muğla çevrelerinde 100 mm üzeri yağış miktarları ölçülebilir. Antalya çevresinde ise çok şiddetli sağanaklarla birlikte 150-200 mm'ye kadar ulaşan yağış bekleniyor. Ayrıca hava durumu model verilerinde Antalya'nın batı kesimlerinde bazı noktalarda 300 mm'yi aşan yağış miktarları gözüküyor. 

Beklenen bu kuvvetli yağışlara karşı mutlaka önlem alınmalı. Sel, su baskını heyelan tehlikesi, yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi ile Muğla ve Antalya kıyılarında hortum riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Sis ve Pus: Yurdumuzun iç bölgeleri ile doğu kesimlerde yer yer, sis ve pus olasılığı var.

Rüzgar: Keşişleme Batı Akdeniz'de 70-80 km/saate, İç Anadolu'nun batısında 40-50 km/saate, İç Ege'de 40-60 km/saate ulaşıyor. Marmara'nın batısında ise kuzeyli yönlerden 40-50 km/saate ulaşan rüzgarlar gözüküyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 10/16, Bursa 9/17, Bilecik 5/14°C.

Ege: İzmir 11/17, Muğla 5/13, Kütahya 2/13°C.

Akdeniz: Antalya 9/16, Mersin 9/17, Kahramanmaraş 1/10°C.

İç Anadolu: Ankara 0/10, Konya 0/10, Sivas -7/5°C.

Karadeniz: Bolu 2/14, Samsun 10/18, Rize 4/15°C.

Doğu Anadolu: Malatya -8/7, Erzurum -14/2, Ardahan -28/-10, Ağrı -30/-11, Van -12/3°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 0/10, Diyarbakır -6/10, Siirt -3/9°C.

Cuma günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara (yerel), Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Güneybatı Ege ve Batı Akdeniz'de yağış bekleniyor. Yağışlar Antalya çevresinde yoğun sağanaklar şeklinde. 

Sis ve Pus: Yurdumuzun iç bölgeleri ile doğu kesimlerde yer yer, sis ve pus beklentisi bulunuyor.

Rüzgar: Marmara'da Poyraz yer yer 30-40 km/saate çıkarken, Batı ve Orta Akdeniz kıyılarında Gündoğusu ile keşişlemeden kuvvetli rüzgarlar görülebilir

Sıcaklık: Akdeniz ve Ege'de 1-3 artış, Marmara'da 1-4 Batı Karadeniz'de ise 2-5°C azalış bekleniyor.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Geçtiğimiz tahminlerde 2 Ocak'ta gözüken soğuk hava ve kar sistemi maalesef zayıflamış durumda. 5 Ocak'taki soğuk hava ise 7 Ocak'a kaydı. Şu anki mevcut hava durumu model verilerinde 7 Ocak'ta yurdumuza Rusya üzerinden gelmesi muhtemel bir soğuk hava dalgası gözüküyor. Bu sistemde Marmara, iç bölgeler, Karadeniz ve Doğu Anadolu'da kar yağışı ihtimali var. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır. 

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Haritalar: 
https://www.havaturkiye.com

https://www.wxcharts.com

soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski