Kuvvetli don ve buzlanma bekleniyor

Ülkemizde kuvvetli soğuklar etkisini sürdürmeye devam ediyor. Özellikle iç ve doğu kesimlerde buzlanmaya karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Yer yer olmak üzere sıcaklıklar iç bölgelerde -15°C'nin, Doğu Anadolu'nun doğusunda ise -25°C'nin altına inebilir. 

Hafta sonu Kuzey Afrika üzerinden gelmesi beklenen ılık hava dalgası, batı bölgelerden itibaren sıcaklıkları hissedilir derecede arttırabilir. Akdeniz kıyıları, Batı Ege, Marmara ve Kıyı Karadeniz'de sıcaklıklar bu ılık hava dalgası ile birlikte 15°C civarına çıkıyor. İç ve doğu bölgelerdeki ayaz ise Pazar günü etkisini azaltmaya başlıyor.

Perşembe günü beklenen hava durumu

Yağış: İstanbul boğaz çevresi ve Anadolu yakası, Doğu Marmara, Karadeniz, Ardahan civarı ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda kar yağışı geçişleri ihtimali var.

Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar beklenmiyor. 

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul -1/5, Bursa -4/5, Bilecik -7/1°C.

Ege: İzmir 2/11, Muğla -4/7, Kütahya -10/-1°C.

Akdeniz: Antalya 3/14, Mersin 4/14, Kahramanmaraş -2/7°C.

İç Anadolu: Ankara -7/-1, Konya -12/-3, Sivas -16/-4°C.

Karadeniz: Bolu -8/-1, Samsun -1/5, Rize 0/5°C.

Doğu Anadolu: Malatya -8/2, Erzurum -19/-6, Van -10/-1°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep -2/5, Diyarbakır -4/4, Siirt -2/4°C.

Cuma günü beklenen hava durumu

Yağış: Doğu Karadeniz kıyıları ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda sabah saatlerine kadar kar yağışı beklentisi var. Bu bölgelerdeki yağışların kesilmesi ile birlikte yağışlar ülkemizi tamamen terk ediyor.

Rüzgar: Lodos Marmara'nın kuzey ve batısında yer yer 40-50 km/saate, Orta Karadeniz'de ise yer yer 30-40 km/saate kadar ulaşıyor.

Sıcaklık: Marmara 3-7, Ege'de 2-5, Batı Akdeniz'de 3-5, İç Anadolu'nun batısında 1-3, Batı Karadeniz'de 2-4°C sıcaklık artışı var. Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise sıcaklıklarda 1-3°C azalış bekleniyor.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda 1 Ocak'ta ülkemize Rusya üzerinden soğuk hava dalgasının gelme ihtimali var. Bu sistem geldiği taktirde Marmara, İç bölgeler, Karadeniz ve Doğu Anadolu'da kar yağışları görülebilir. Daha uzun vadede ise 5 Ocak'ta yeni bir soğuk hava ve kar sistemi olasılığı ortaya çıkmış durumda. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişimlere açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.wxcharts.com

soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski