Hafta sonu hava durumu nasıl?

Ülkemizde soğuk hava etkisini sürdürüyor. Akdeniz'de oluşması beklenen alçak basınç sistemi yurdumuzun güney ve doğusuna yoğun yağışlar bırakabilir. İç Anadolu'nun Akdeniz sınırına yakın yerleşimleri, Akdeniz'in yüksek kesimleri ve Doğu Anadolu'da yoğun kar yağışları bekleniyor. Akdeniz'in kıyı ve alçak kesimlerinde ise yoğun yağmurdan dolayı sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkat edilmeli. Yağışlar ülkemizi Çarşamba akşam saatlerinden itibaren terk edebilir. Çarşamba'yı Perşembe'ye bağlayan gece havanın açmasıyla birlikte ülke genelinde kuvvetli ayaz var. Kuvvetli yüksek basınçtan dolayı Çarşamba'yı Perşembe'ye bağlayan gece iç bölgelerde yer yer -15-20, Doğu Anadolu'da ise -25 -30°C'ye kadar düşen sıcaklıklar gözükmekte.

Cumartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Trakya'nın batısı dışında kalan bütün bölgelerde yağış ihtimali var. 

Yağışlar Güney ve Doğu Marmara, Güneybatı Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun orta ve güney kesimleri ile Doğu Karadeniz'de yer yer olmak üzere kuvvetli. 

Marmara'nın iç ve yüksekleri, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Güneydoğu Anadolu'nun yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar yağışı görülebilir.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz yer yer 40-50 km/saate çıkarken, Lodos Güneydoğu Anadolu'da 30-40 km/saate ulaşıyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 3/7, Bursa 2/5, Bilecik -1/4°C.

Ege: İzmir 7/11, Muğla -1/7, Kütahya -2/3°C.

Akdeniz: Antalya 8/15, Mersin 10/15, Kahramanmaraş 4/9°C.

İç Anadolu: Ankara -2/4, Konya -2/4, Sivas -4/3°C.

Karadeniz: Bolu -2/4, Samsun 6/9, Rize 7/10°C.

Doğu Anadolu: Malatya 1/7, Erzurum -5/3, Van -2/4°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 2/10, Diyarbakır 2/9, Siirt 3/8°C.

Pazar günü beklenen hava durumu

Yağış: Trakya dışında kalan bütün bölgelerde yağış ihtimali var. 

Yağışlar Akdeniz, Güneydoğu Anadolu'nun batısı ve kuzeyi, Doğu Anadolu'nun batı ve orta kesimlerinde kuvvetli olabilir. 

Marmara'nın iç ve yüksekleri, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Güneydoğu Anadolu'nun yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar yağışı görülebilir.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da kuzeyli yönlerden rüzgar kuvvetli. Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise güneyli yönlerden yer yer olmak üzere kuvvetli rüzgarlar esebilir.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor, yurt genelinde soğuk hava etkili.

Pazartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Kuzey ve İç Ege, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ile Karadeniz'de yağış bekleniyor. 

Yağışlar Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun güney ve batısında kuvvetli. 

Marmara'nın iç ve yüksekleri, İç Ege, Doğu Akdeniz'in yüksekleri, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Güneydoğu Anadolu'nun yüksekleri ve Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar yağışı görülebilir.

Rüzgar: Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar bekleniyor.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor, yurt genelinde soğuk hava etkili.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Ayın geri kalanında ülkemizde soğuk havalar gözükmeye devam ediyor. 25 Aralık'ta gözüken kuvvetli soğuk hava ve kar sistemi mevcut verilerde kaybolmuş durumda. Ay sonu için batı bölgelerde soğuklar biraz zayıflasa da, iç ve doğu bölgelerde soğuk havalar daha etkin olarak etkisini sürdürebilir. 

Yağış durumlarına baktığımızda 27 Aralık ve 1 Ocak'ta yağışlı sistemler gözüküyor.

Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır. Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

kuvvetli ayaz
Daha yeni Daha eski