Lodos fırtınasının devam etmesi bekleniyor

Ülkemizin batı bölgelerinde etkili olan Lodos fırtınası yarın ülke geneline yayılıyor. Yeni gelen alçak basınç sistemiyle birlikte birçok bölgede kuvvetli yağış bekleniyor. Balkanlar'dan gelen soğuk hava dalgası ile birlikte Salı akşam saatlerinden itibaren hissedilir derecede soğuma var. Bu soğuk havayla birlikte iç ve yüksek kesimler ile Doğu Anadolu'da kar yağışları görülebilir.

Salı günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz'in doğusu, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeybatısında yağış bekleniyor. Yağışlar Güney ve Doğu Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'de yoğun sağanaklar şeklinde. Bu bölgelerde sel, su baskını ve heyelan riskine dikkat edilmeli.

Rüzgar: Ülke genelinde kuvvetli Lodos var. Özellikle Marmara, İç Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de Lodos'un hızı yer yer 100 km/saat ve üzerine kadar çıkabilir. Çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 12/16, Bursa 13/16, Bilecik 10/14°C.

Ege: İzmir 15/20, Muğla 11/15, Kütahya 8/11°C.

Akdeniz: Antalya 18/22, Mersin 15/23, Kahramanmaraş 9/20°C.

İç Anadolu: Ankara 11/18, Konya 13/19, Sivas 7/17°C.

Karadeniz: Bolu 10/15, Samsun 14/22, Rize 14/20°C.

Doğu Anadolu: Malatya 3/16, Erzurum -1/14, Van 1/15°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 7/18, Diyarbakır 5/18, Siirt 5/19°C.

Çarşamba günü beklenen hava durumu

Yağış: Doğu Marmara, İç Ege, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış ihtimali var. Yağışların zamanla doğu bölgelere doğru çekilerek etkisini kaybetmeye başlaması bekleniyor. Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yoğun yağışlar görülebilir. 
Bu bölgelerde sel, su baskını ve heyelan riskine dikkat edilmeli. Doğu Karadeniz'in yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yoğun kar etkili olabilir. Ayrıca Doğu Marmara'nın yüksek dağları, İç Ege, İç Anadolu, Karadeniz'in iç ve yükseklerinde de karla karışık yağmur ve kar yağışı beklentisi bulunuyor.

Rüzgar: Doğu Akdeniz kıyıları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 7-12, Ege 5-15, Akdeniz 10-20, İç Anadolu 3-7, Karadeniz 3-11, Doğu Anadolu 3-10, Güneydoğu Anadolu 12-17°C bandında.

Uzun vadede gözüken hava durumu

7 Aralık ve 14 Aralık'ta soğuk hava dalgaları gözüküyor. Bu soğuk sistemler şu anki durumda Marmara'nın yüksekleri, iç bölgeler, Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'ya kar yapacak düzeyde. 6, 8, 11 ve 13 Aralık'ta ise ardı ardına yağışlı sistemler yurdumuza giriş yapabilir. Bu yağışlı sistemlerde yurdumuzun batı bölgeleri ağırlıklı olmak üzere ülke genelinde kuvvetli yağışlar ortaya çıkmış durumda. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.meteoblue.com

lodos firtinasi
Daha yeni Daha eski