Kuvvetli yağışlara dikkat!

Ülkemiz ve çevre coğrafyalarda haftalardır etkisini sürdüren ve kuvvetli kuraklığa yol açan devasa yüksek basınç alanı nihayet etkisini kaybediyor. Yüksek basıncın etkisini kaybetmesiyle birlikte ülkemize ardı ardına yağışlı sistem girişleri gözüküyor. Salı günü batıdan giriş yapan yağışlar Çarşamba günü ülke geneline yayılabilir. Çarşamba günü birçok bölgede kuvvetli yağış varken, hava sıcaklıklarında hissedilir derecede düşüş bekleniyor.

Salı günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'de zamanla yağış beklentisi var. Yağışlar Marmara, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyılarında yoğun sağanaklar şeklinde. Bu bölgelerde sel, su baskını ve heyelan riskine dikkat edilmeli.

Rüzgar: Marmara, Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de güneyli yönlerden, yer yer olmak üzere 30-40 km/saate kadar ulaşan rüzgarlar olabilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 10/16, Bursa 7/17, Bilecik 6/17°C.

Ege: İzmir 13/20, Muğla 8/16, Kütahya 4/15°C.

Akdeniz: Antalya 14/20, Mersin 13/22, Kahramanmaraş 6/19°C.

İç Anadolu: Ankara 2/16, Konya 3/18, Sivas -2/14°C.

Karadeniz: Bolu 0/15, Samsun 9/19, Rize 8/20°C.

Doğu Anadolu: Malatya 2/16, Erzurum -5/11, Van -2/11°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 5/19, Diyarbakır 3/18, Siirt 6/16°C.

Çarşamba günü beklenen hava durumu

Yağış: Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ve Güneydoğu Anadolu'nun güneyi dışında kalan bütün bölgelerde yağış bekleniyor. Güney Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeyi, Orta ve Doğu Karadeniz'de yağışlar yoğun şekilde etkili olabilir. 
Bu bölgelerde sel, su baskını ve heyelan riskine dikkat edilmeli. Ayrıca Uludağ, Kartepe, Kartalkaya, iç bölgelerin yüksek dağları, Karadeniz'in yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar beklentisi var.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Akdeniz Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 1-3, İç Anadolu'da 2-5, Karadeniz'de 3-8, Marmara ve İç Ege'de 3-6°C düşüş bekleniyor. 

Uzun vadede gözüken hava durumu

Yağış durumlarına baktığımızda, yağışların önümüzdeki 15 günlük periyotta ülkemizde belirgin bir şekilde artış göstermesi bekleniyor. Ardı ardına gelen alçak basınç sistemleriyle ülke genelinde kuvvetli yağışlar görülebilir. 29 Kasım, 2 Aralık ve 5 Aralık'ta yağışlı sistemler gözükmekte.

Önceki tahminde 2 Aralık'ta gözüken soğuk hava dalgası, daha da kuvvetlenerek 6 Aralık'ta gözükmeye başladı. Sibirya kökenli bu soğuk hava dalgası geldiği taktirde Marmara, İç bölgeler, Karadeniz ve Doğu Anadolu'da kar yağışlarına yol açabilir. Ayrıca bu soğuk sistemde ülkemiz üzerinde kuvvetli soğuk ihtimali bulunuyor. Gündüz en yüksek sıcaklık değerleri bile iç bölgelerde ve Doğu Anadolu'da 0°C'nin altında kalabilir. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.wetterzentrale.de

soğuk hava ve kar dalgası
Daha yeni Daha eski