Hafta sonu hava nasıl olacak?

Ülkemiz yüksek basınç altında oldukça kurak günler geçirmeye devam ediyor. Gelen yağışlı sistemlerde maalesef pek etkili olamıyor. Mevcut model verilerinde yüksek basıncın etkisinin kırılmasıyla kurak dönem, Salı günü batı bölgelerden gelmesi muhtemel yağışlı sistemle son bulacak gibi gözüküyor. Kasımın son 7 gününde ardı ardına 3 yağışlı sistem gözükmüş durumda. Ayrıca uzun vade de Aralık başında soğuk hava ve kar sistemi olasılığı da ortaya çıktı. Detaylar sonraki tahminlerde.

Cumartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Akdeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var. Yağışlar Karadeniz'in yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusundaki birçok yerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde.

Rüzgar: Yer yer olmak üzere Doğu Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu'da doğu ve kuzeydoğudan, Çanakkale ve Balıkesir çevresi ile Kıyı Ege'de ise kuzeyli yönlerden rüzgarlar 30-40 km/saate kadar ulaşabilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 6/14, Bursa 4/14, Bilecik 3/10°C.

Ege: İzmir 11/19, Muğla 5/16, Kütahya 1/10°C.

Akdeniz: Antalya 13/22, Mersin 11/22, Kahramanmaraş 6/16°C.

İç Anadolu: Ankara 2/10, Konya 4/11, Sivas 0/9°C.

Karadeniz: Bolu 1/10, Samsun 8/14, Rize 9/13°C.

Doğu Anadolu: Malatya 3/10, Erzurum -5/7, Van -1/9°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 7/16, Diyarbakır 5/15, Siirt 7/14°C.

Pazar günü beklenen hava durumu

Yağış: Ülkemizde yağış beklenmiyor. Gece ve sabah saatlerinde Marmara, iç kesimler ile doğu bölgelerde yer yer sis ve pus görülebilir.

Rüzgar: Yurdumuzda önemli bir rüzgar yok.

Sıcaklık: Ülke genelinde 1-3°C sıcaklık artışı bekleniyor.

Pazartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: 
Ülkemizde yağış beklenmiyor. Gece ve sabah saatlerinde Marmara, iç kesimler ile doğu bölgelerde yer yer sis ve pus ihtimali var.

Rüzgar: Marmara'nın batısında Lodos yer yer 40 km/saati görebilir. 

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 16-20, Ege 15-21, Akdeniz 17-25, İç Anadolu 13-16, Karadeniz 14-21, Doğu Anadolu 9-15, Güneydoğu Anadolu 16-20°C bandında.

Uzun vadede gözüken hava durumu

29 Kasım'da ılık hava dalgası, 2 Aralık'ta soğuk hava dalgası gözüküyor. 2 Aralık'ta gözüken soğuk hava dalgası geldiği taktirde Marmara'nın iç ve yüksekleri, yurdumuzun iç bölgeleri, Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'da kar yağışları görülebilir. Yağış durumlarına baktığımızda ise 26 Kasım ve 30 Kasım'da yağışlı sistemler gözüküyor. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteociel.fr

soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski