Soğuk ve yağışlı hava dalgası kapıda

Ülkemiz yüksek basınç etkisi altında sakin ve yağışsız günler geçirmeye devam ediyor. Cumartesi günü de ülkemizde yağış beklenmezken, Pazar günü yurdumuz soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giriyor. Romanya-Ukrayna üzerinden sarkan soğuklarla birlikte Uludağ, Kartepe, Karadeniz'in yüksek kesimleri, İç Anadolu'nun doğusunun yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusundaki birçok yerde kar ihtimali var. Bu soğuk hava dalgasında kuzey kesimler, iç bölgeler ve Doğu Anadolu'da yer yer 10°C'ye varan sıcaklık düşüşleri bekleniyor. Ayrıca Karadeniz'de yoğun yağışların görülme ihtimali bulunuyor.

Cumartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Ülkemizde yağış beklenmiyor. Gece ve sabah saatlerinde Marmara, İç bölgeler ve Doğu Anadolu'da yer yer sis ve pus beklenmekte.

Rüzgar: Önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 11/21, Bursa 7/24, Bilecik 7/22°C.

Ege: İzmir 13/25, Muğla 8/24, Kütahya 4/22°C.

Akdeniz: Antalya 16/29, Mersin 16/27, Kahramanmaraş 10/28°C.

İç Anadolu: Ankara 4/24, Konya 5/23, Sivas -1/21°C.

Karadeniz: Bolu 0/23, Samsun 10/22, Rize 9/21°C.

Doğu Anadolu: Malatya 10/24, Erzurum -2/18, Van 2/17°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 9/27, Diyarbakır 7/27, Siirt 10/26°C.

Pazar günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Kütahya ile Giresun çevresi, Eskişehir'in ve Ankara'nın kuzeyi, Batı ve Orta Karadeniz'de yağış bekleniyor. Yağışlar Kocaeli ve Sakarya çevresi ile Batı Karadeniz'in kuzey kesimlerinde yerel olarak kuvvetli.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz, İç Anadolu'nun batısı ile Orta ve Batı Karadeniz'de Karayel yer yer olmak üzere kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Marmara'da 4-8, İç Ege ve İç Anadolu'nun kuzeybatısında 1-4, Batı Karadeniz'de 2-6°C sıcaklık düşüşü bekleniyor.

Pazartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yağış bekleniyor. Yağışlar soğumadan dolayı Karadeniz'in yüksek kesimleri, İç Anadolu'nun doğusunun yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyindeki birçok noktada karla karışık yağmur ve kar şeklinde. Ordu-Artvin boyunca yoğun sağanaklar beklenirken, Doğu Karadeniz'in yaylalarında yoğun kar görülebilir.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da kuzeyli yönlerden rüzgarlar yer yer olmak üzere kuvvetli gözüküyor.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 13-17, Ege 11-24, Akdeniz 20-30, İç Anadolu 8-14, Karadeniz 5-14, Doğu Anadolu 5-18, Güneydoğu Anadolu 20-25°C bandında.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Kasım'ın ilk haftasında ülkemizde pastırma yazı gözükmeye devam ediyor. Bu süreçte G
gündüzleri ılık hava varken, geceleri ayaz bekleniyor. 7 Kasım'da ise yurdumuza Balkanlar'dan soğuk hava ile yağışlı sistem girişi ortaya çıkmış durumda. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteociel.fr

o bölgeler kar geliyor
Daha yeni Daha eski