O bölgelerde yağış bekleniyor

Doğu Avrupa'da bulunan kuvvetli yüksek basınç alanından dolayı, ülkemizde Pazar gününe kadar ağırlıklı olarak doğu bölgelerde yağışlar bekleniyor. Güneydoğu Anadolu'da aylar sonra yağışlar oluşabilir. Gece ve sabah saatlerinde ülke genelinde ayaz etkisini sürdürüyor.  Gece sıcaklıkları Marmara'da birçok ilde tek haneli değerlere inerken, iç bölgelerde 0°C civarına düşüyor. Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda kuvvetli gece ayazı devam ediyor. Erzurum, Kars ve Ardahan çevresinde gece en düşük sıcaklıklar yer yer olmak üzere -5°C'nin altına düşebilir.

Perşembe günü beklenen hava durumu

Yağış: Güney ve Doğu Marmara, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güneyi ve Karadeniz'in kuzeyinde ''yerel'' olmak üzere yağışlar oluşabilir.

Rüzgar: Marmara'da Poyraz yer yer olmak üzere 30 km/saati aşıyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 10/17, Bursa 4/20, Bilecik 4/17°C.

Ege: İzmir 13/25, Muğla 6/23, Kütahya 0/18°C.

Akdeniz: Antalya 16/27, Mersin 16/26, Kahramanmaraş 12/24°C.

İç Anadolu: Ankara 2/18, Konya 5/19, Sivas 0/17°C.

Karadeniz: Bolu 0/16, Samsun 8/18, Rize 8/18°C.

Doğu Anadolu: Malatya 2/20, Erzurum -5/14, Van 0/15°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 10/20, Diyarbakır 7/23, Siirt 11/23°C.

Cuma günü beklenen hava durumu

Yağış: Batı Karadeniz'in ve Doğu Akdeniz'in doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var. Yağışlar Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Doğu Anadolu'da yerel olarak kuvvetli. Ayrıca Doğu Karadeniz yaylaları, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yer yer olmak üzere karla karışık yağmur ve kar ihtimali bulunuyor.

Rüzgar: Marmara'da Poyraz yer yer 40 km/saate kadar ulaşıyor.

Sıcaklık: Orta ve Doğu Karadeniz'de 1-4, Doğu Anadolu'da 3-6, Güneydoğu Anadolu'da 3-8, İç Anadolu ve Doğu Akdeniz'de 1-3°C sıcaklık düşüşü bekleniyor.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda 4 Kasım'da ılık hava dalgası, 7 Kasım'da Balkanlar'dan yurdumuza soğuk hava girişi gözüküyor. Bu soğuk sistem gelirse 9 Kasım'da yurt genelinde soğuklar etkisini belirgin bir şekilde arttırabilir. Ayrıca bu soğuk hava dalgası geldiği taktirde Marmara'nın yüksek dağları, Karadeniz'in iç ve yüksekleri, İç bölgeler ile Doğu Anadolu'da kar yağışı ihtimali bulunuyor. Yağış durumlarına baktığımızda ise 2 Kasım, 7 Kasım ve 10 Kasım'da yağışlı sistemler gözüktü. Bu yağışlı sistemlerde birçok bölgeye kuvvetli yağışlar gelebilir. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://previsioni.meteogiornale.it

kuvvetli soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski