Sıcaklıklar hissedilir derecede düşüyor

Ülkemiz İskandinavya kökenli serin hava dalgasının etkisi altına girdi. Sıcaklıklar yurdumuzun kuzey, iç ve doğusunda hissedilir derecede düşüyor. Güney bölgelerde de aşırı sıcaklar etkisini haftasonu azaltıyor. Bu serinleme ile birlikte özellikle yurdumuzun kuzey kesimlerinde sağanak geçişleri ihtimali var. Karadeniz'in batısı ve doğusunda yerel kuvvetli yağışlar görülebilir. Gündüz sıcaklıklarının yanı sıra, gece sıcaklıkları da yurdumuzun kuzey, iç ve doğusunda düşüşe geçiyor. İç bölgeler ve Doğu Anadolu'da geceleri tek haneli sıcaklık değerleri ölçülebilir.

Perşembe günü beklenen hava durumu

Yağış: Doğu Marmara, İç Anadolu, Orta ve Doğu Akdeniz, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri oluşabilir. 

Yağışlar Batı Karadeniz kıyıları, Ordu çevresi ile Doğu Karadeniz'in kuzey kesimlerinde yerel olarak kuvvetli. Buralarda sel, su baskını, dere yataklarında taşkın ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yıldırım düşmesi riski ile yerel dolu yağışı tehlikesi bulunuyor.

Rüzgar: Güneybatı Ege Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında Karayel, Doğu Anadolu'nun doğusunda Lodos kuvvetli esebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 19/27, Bursa 16/27, Bilecik 15/26°C.

Ege: İzmir 22/30, Muğla 18/35, Kütahya 10/26°C.

Akdeniz: Antalya 24/37, Mersin 25/34, Kahramanmaraş 21/34°C.

İç Anadolu: Ankara 15/27, Konya 18/28, Sivas 12/25°C.

Karadeniz: Bolu 11/20, Samsun 20/26, Rize 21/26°C.

Doğu Anadolu: Malatya 18/35, Erzurum 10/30, Van 12/29°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 20/35, Diyarbakır 18/37, Siirt 23/37°C.

Cuma günü beklenen hava durumu

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. 

Yağışlar Doğu Karadeniz'in kuzey kesimlerinde yerel olarak kuvvetli. Bu kesimde sel, su baskını, dere yataklarında taşkın ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yıldırım düşmesi riski ile yerel dolu yağışı tehlikesi bulunuyor.

Rüzgar: Kıyı Ege'de kuzeyli yönlerden, Marmara'da ise Poyraz'dan olmak üzere 40-50 km/saate kadar ulaşan rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık: Orta Karadeniz ve İç Anadolu'da 2-4, Güneydoğu Anadolu'da 1-3, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'de 3-8°C sıcaklık düşüşü bekleniyor.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda 7 Eylül'de Rusya üzerinden kuvvetli serin hava dalgası yurdumuza inebilir. Bu serin hava dalgasıyla birlikte özellikle kuzey bölgelerde yağışlar da gözüküyor.

Harita: https://www.meteociel.fr

serin hava dalgası
Daha yeni Daha eski