Sıcaklıklar aniden düşüyor

Ülkemiz İskandinavya üzerinden gelen soğuk hava dalgasının etkisi altına girdi. Bu soğuk hava dalgasıyla birlikte, hava ani bir şekilde soğuyor. Kuzey bölgelerde yer yer 10°C'den fazla sıcaklık düşüşleri var. Ülke genelinde tam anlamıyla sonbahar havası yaşanabilir. Soğumadan dolayı Uludağ, Kartalkaya, Karadeniz'in yüksek yaylaları ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinin yüksek rakımlı yerlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı ihtimali bulunuyor. Yurdumuzun kuzey kesimlerinde yoğun sağanak yağışlar da bekleniyor.

Perşembe günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Kuzey ve Doğu Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve batı kesimlerinde aralıklı olarak sağanak geçişleri görülebilir. 

Yağışlar İstanbul çevresi, Doğu Marmara, Karadeniz, Doğu Akdeniz'in doğusu ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde kuvvetli olarak gözüküyor. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. 

Ayrıca yağışlar soğumadan dolayı Kartalkaya, Uludağ, Karadeniz'in yüksek dağlarında ve yaylalarında karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir.

Rüzgar: Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu'da kuzeyli yönlerden rüzgarlar 40-50 km/saate kadar ulaşabilir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos kuvvetli. Doğu Anadolu'nun doğusunda rüzgarın hızı yer yer 70 km/saati geçiyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 12/18, Bursa 11/16, Bilecik 9/14°C.

Ege: İzmir 18/25, Muğla 12/25, Kütahya 7/12°C.

Akdeniz: Antalya 21/30, Mersin 19/30, Kahramanmaraş 15/29°C.

İç Anadolu: Ankara 9/16, Konya 9/17, Sivas 5/15°C.

Karadeniz: Bolu 6/12, Samsun 14/15, Rize 13/20°C.

Doğu Anadolu: Malatya 10/25, Erzurum 4/21, Van 6/24°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 15/28, Diyarbakır 15/30, Siirt 16/31°C.

Cuma günü beklenen hava durumu

Yağış: Batı Karadeniz'in kuzeyi, Orta ve Doğu Karadeniz, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu'da sağanak yağış beklentisi var. 

Yağışlar Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda kuvvetli. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Ayrıca yağışlar soğumadan dolayı Doğu Karadeniz'in yüksek dağları ve yaylaları ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yüksek rakımlı yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir.

Rüzgar: Y
er yer olmak üzere Akdeniz ve İç Anadolu'nun güney kesimlerinde kuzeyli, Doğu Anadolu'nun doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar gözüküyor.

Sıcaklık: Marmara, Batı Karadeniz ve Ege'de 2-5, Orta Karadeniz'de ve Akdeniz'de 2-4, İç Anadolu'nun batısında 2-3°C artış var. Doğu Karadeniz'de 3-9, Doğu Anadolu'da 4-11°C sıcaklık düşüşü bekleniyor.

Uzun vadede gözüken hava durumu

30 Eylül'de serin hava dalgası, 5 Ekim'de sıcak hava dalgası, 8 Ekim'de ise serin hava dalgası gözüküyor. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteoblue.com

soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski